Tasmánie: Perla Austrálie

10.12.2018 - Komerční prezentace CK Go2


Reklama

Tasmánie, která je domovem pro 500 tisíc obyvatel, je překrásný ostrov nabízející mnoho k vidění. V krásném hlavní městě Hobartu můžete navštívit jednu z nejzajímavějších galerií na světě a restaurace nabízející mořské plody, pekárny a klasickou tasmánskou pozdní snídani. Druhé největší město Launceston, nacházející se na severu, je unikátní díky svému umístění na soutoku řek. Kamkoliv se rozjedete, narazíte na pobřeží lemovaná plážemi, nesčetné národní parky a památky náležící na seznam světového kulturního dědictví. Po cestě se můžete zastavit v národních parcích s panenskou přírodou nebo na jedné z nespočtu místních farem nabízejících lokální produkty té nejvyšší kvality a patřících mezi to nejlepší, co kulinářský svět může nabídnout. Neopakovatelný gurmánský zážitek a divoké pláže zažijete na Brunny Islands.

Jak do Hobartu, tak do Launcestonu létají denně přímé lety z Melbourne, Sydney a Brisbane. Pokud se rozhodnete cestovat autem, lze využít trajekt, který spojuje Melbourne a Devonport, na severu ostrova.

TIP: Tasmánii, včetně ostrova Brunny Island v kombinaci s Austrálií, můžete navštívit na zájezdu Příroda Austrálie a Tasmánie od 108 990 Kč.       

Ponořte se do temné historie

Nedaleko hlavního města Hobart se nachází poloostrov, na kterém byl v 19. století vybudován rozsáhlý trestanecký tábor nazvaný Port Artur. Nyní je celý areál pod ochranou světového kulturního dědictví UNESCO. V ruinách věznice najdete muzeum, v areálu se ale nacházejí i pozůstatky kostela, rozsáhlý park a zátoka. Mnoho lidí, kteří strávili nějaký čas v areálu věznice, se nesmazatelně vrylo do jeho historie. Jedním z nich je například i George „Billy“ Hunt, který použil pro svůj útěk jako převlek kůži klokana, ve které se pokusil z vězení uprchnout. Vyhladovělí hlídači však chtěli klokana zastřelit, a tak se Billy musel vzdát a byl dopaden. Port Artur byl však nejen místem, kam byli posíláni ti nejnebezpečnější britští zajatci, ale i místem, kde byli vězněni mladí chlapci, mnozí ve věku pouhých 9 let. A stejně jako dospělí, tak i tyto děti byly využívány na těžkou práci v dolech a na stavbách. K oficiálnímu uzavření věznice došlo v roce 1877 a v dnešní době je to nejnavštěvovanější tasmánská památka.

Vyšlápněte si na jeden z místních kopců a poznejte tasmánského čerta

Z národních parků, které stojí v Tasmánii za návštěvu, je nutno zmínit Cradle mountain-Lake St Clair NP, Freycinet NP a jeho Wineglass bay, Bay of fires ale i divoké pláže a druhý nejstarší maják v Austrálii, který pouze doplní kouzelnou atmosféru nespoutané přírody. Kdo miluje zvířata, jistě ocení, že mnoho z nich, lze spatřit ve volné přírodě. A pokud se tomu tak nestane, tak ježuru, vombata, koalu, klokana, i tasmánského čerta najdete v mnoha záchranných stanicích. Tyto stanice vypadají jako mini zoo s možností si některé vybrané druhy zvířat pohladit. Klokani se ochotně nechají krmit z ruky a při troše štěstí můžete odcházet i s fotkou koaly.

Nechte se svést tasmánským vínem

Když se řekne Tasmánie, každý si vybaví vynikající víno. Nutno však podotknout, že tasmánské víno se těší veliké oblibě až v posledních několika letech a vděčí za to především Josefu Chromému, rodákovi z Vysočiny, který opustil svou rodnou zemi v období okupace. V pouhých 19 letech se dostal do Tasmánie a začal pracovat jako řezník. Během několika let dokázal vybudovat firmu zaměstnávající 500 lidí. V tu dobu se Pepík, jak si s oblibou nechává říkat, rozhodl, že společnost prodá a začal se zabývat tehdy upadajícím tasmánským vinařstvím. Jeho úsilí přineslo nejeden úspěch. Snad za všechny mluví především ocenění z roku 2011, kdy jeho chardonnay obstálo mezi vzorky vín z celého světa a bylo oceněno jako to nejlepší. V současné době je možné navštívit nejen vinice Chromy, ale i vynikající restauraci, nacházející se jen několik minut jízdy autem od Launcestonu.

Poznejte rozmanitost místní kuchyně

To, co nabízí Tasmánie milovníkům jídla, už asi nikde na světě na jednom malém ostrově nenajdete. V Tasmánii koupíte toho nejlepšího lososa, vynikající ústřice, kvalitní včelí produkty a výrobky z medu, levandulové farmy a gin. Toto vše lze nalézt v nejvyšší koncentraci na Brunny Island, což je malý ostrůvek na jihovýchodním pobřeží Tasmánie, vzdálený asi 15 minut lodí. Jeho House of whiskey nabízí neopakovatelný zážitek v podobě ochutnávky všech možných druhů ginu. Ostrůvek je doslova protkaný farmami, takže výše zmiňovaní milovníci jídla si zde opravdu přijdou na své. Jedinečné sýry, ústřice, pekárny a speciální tasmánské nakládané třešně jsou něco, co zůstane každému ještě dlouho po odjezdu v živé paměti.

Věznici Port Arthur a krásy zeleného ostrova Tasmánie můžete obdivovat na krátkém výletu Krásy Tasmánie od 11 990 Kč. Nebo se podívejte na celou nabídku zájezdů do Austrálie a Pacifiku.

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace CK Go2

  • Zdroj fotografií: Komerční prezentace CK Go2

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907