Tenisky Vans: Příběh streetové legendy

15.08.2022 - Komerční prezentace

Kalifornský matador streetové módy Vans je naprostým expertem, co se skateové obuvi týče. Textilní bota s rovnou podrážkou a vaflovým reliéfem je stálicí v botnících teenagerů i dospěláků. Pojďme se podívat na historii této streetové legendy.


Reklama

Z výroby rovnou na pult

V Kalifornii roku 1966 se mladý obuvník Paul Van Doren rozhodl se svým bratrem a kamarádem založit vlastní obuvnický brand, který nazvali The Van Doren Rubber Company. Chlapci navrhovali vlastní originální design a odlišovali se od ostatních tím, že nově vyrobené boty rovnou prodávali. A to nejdřív jen tak na ulici a poté ve vlastním obchodě. Základní model Vans Authentic si první den prodeje koupilo dvanáct lidí – jenže Paul neměl drobné na vrácení, a tak nakupující poprosil, aby se stavili druhý den a pokud možno přinesli přesnou částku – všichni do jednoho se další den vrátili a zaplatili.

Gumová filozofie

Cílem malonákladové výrobny bylo stvořit pohodlné boty s inovativní pružnou, ale zároveň odolnou podrážkou. To se jim podařilo díky struktuře zespodu boty v podobě vaflového vzoru. Diagonály vzorku drží tvar a stabilizují, zatímco mezery mezi nimi přizpůsobují botu aktuálním pohybům. Není tedy divu, že se vansky velmi rychle staly oblíbeným brandem mezi kalifornskými skejťáky. V roce 1976 vznikla první kolekce bot, kterou propagovali skateři Tony Alva a Stacy Peralta. Původní verzi loga, která je umístěná na patách, navrhnul Paulův synovec, kterému bylo třináct let.

„Nešťastný“ happy end

V roce 1984, kdy už vansky měly svou prestiž a popularitu, se na trhu začaly objevovat jejich velmi nekvalitní a levné kopie. To společnost přimělo radikálně snížit ceny a hrozilo, že zbankrotuje. V roce 1988 Van Doren se svými společníky Vans prodali za 74,4 milionu dolarů firmě McCown De LeeuW & Company, která zachovala původní název i logo a expandovala za velkou louži. 

Dodnes je Vans streetovou legendou, která navrhuje a vyrábí nejen dámské a pánské tenisky, ale i oblečení a doplňky. Brand se neustále vyvíjí a oblíbil si spolupráci s umělci, influencery a tvůrci filmů a seriálů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907