Tvrdě zkoušené dětství: Jak se žilo dětem během první světové války

30.12.2016 - Šárka Kůrková

Období 19. století přineslo nárůst zájmu o děti a jejich svět. Doposud nejmasovějším konfliktem v dějinách lidstva ale ono těžce „vydobyté dětství“ skončilo

Děti za války -<p>Uprchlické děti v Grand Val poblíž Paříže, již pod ochranou amerického Červeného kříže</p>
Děti za války -

Uprchlické děti v Grand Val poblíž Paříže, již pod ochranou amerického Červeného kříže


Reklama

Dívky a chlapci se pomalu přemisťovali z pozice jakýchsi „zmenšenin“ dospělých do zcela svébytné kategorie lidských bytostí, jež si zaslouží zvláštní přístup i péči – pak ale vypuklo válečné běsnění…  

Hlad místo oslav rychlého vítězství 

Stejně jako při jiných vleklých válečných konfliktech v historii hrál i nyní důležitou roli nedostatek potravin, jenž s upadajícím hospodářstvím znamenal téměř permanentní hlad, nejmladší generaci nevyjímaje. Od dubna 1915 proto úřady zavedly lístkový systém na mouku i chléb, což však nezaručilo, že se tato základní potravina dostane na každý stůl. Klasická bílá mouka na pultech krámků a koloniálů postupně vymizela, přičemž ji nahradila méně kvalitní mouka černá, jež dětem způsobovala značné zažívací potíže spojené s průjmy. 

Válečný nedostatek zasáhl rovněž ty nejmenší – děti kojeneckého věku. Nouze o kravské mléko podnítila mnohé ženy k tomu, aby své potomky začaly co nejvíce krmit vlastním mateřským mlékem (což v té době nebývalo zvykem), jenže doba kojení nemluvňat zůstávala kvůli nekvalitnímu a nedostatečnému stravování matek jen krátká. Prudce tak vzrostl počet úmrtí novorozeňat v důsledku špatné či nepostačující výživy a s tím spojenými komplikacemi. 

Kdo nebojuje, ať nejí!

Děti neměly dle tvůrců válečného hospodaření právo na jakékoliv zvláštní příděly potravin. Dle jejich tezí totiž „odpočívaly“ ve škole a „pracovaly pouze mozkem“, zatímco jejich otcové a bratři za ně na frontě nasazovali životy. Děti přitom vyrážely v rámci školních povinností organizovaně sbírat všemožné suroviny i potraviny; malinové listí nahrazující čaj, kopřivy místo bavlny či staré železo a papír, obojí ve prospěch válečného průmyslu. Starší chlapci a dívky pak o nedělích putovali s rodiči či samostatně na venkov sehnat něco z nedostatkových potravin. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    1. světová 6/2015

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907