Uber na řece: První taxi vznášedla zahajují zkušební provoz v Paříži

07.05.2018 - Zuzana Rychlá


Reklama

Dopravní zácpy trápí většinu velkých měst a odborníci proto pracují na řešeních, jak přetížené dopravě ulevit. Někde vsázejí na restrikce, jinde na hromadnou dopravu nebo přepravu vzduchem. Bertrand Lambert se pokouší dopravu přestěhovat na vodní hladinu.

Jeho ekologické taxíky SeaBubbles mají za sebou úspěšné testy na Ženevském jezeře a nyní se stěhují do Paříže. Zkušební provoz vodních taxíků, poháněných dvojící elektromotorů, je zde naplánovaný do konce června.

Na rozdíl od běžných člunů jsou SeaBubbles spíše vznášedla pohybující se těsně nad vodní hladinou. Ke svému provozu ale vyžadují minimální rychlost 15,53 mil za hodinu (25 kilometrů v hodině), což doposud naráželo na rychlostní omezení, která platí pro dopravu po Seině (12 km/h v centru a 18 km/h mimo centrum města). Provozovatelům se ale nyní podařilo přesvědčit úředníky a získat potřebná povolení.

TIP: Paříž očima Seiny: Na projížďce francouzskou metropolí

SeaBubbles přepraví až 4 pasažéry najednou. Pohybovat se mohou zcela autonomně, kvůli bezpečnosti je ale přítomný i řidič. Maximální rychlost, kterou jsou vznášedla schopná vyvinout, je 52 km/h. Podobně jako například Uber, nabízejí i tyto futuristické vodní taxíky chytrou aplikaci, která zobrazí veškeré podrobnosti o trase. Cesta z jednoho konce Paříže na druhý by tak mohla trvat jen okolo 15 minut. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    SeaBubbles

  • Zdroj fotografií: SeaBubbles

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907