Uber na řece: První taxi vznášedla zahajují zkušební provoz v Paříži

07.05.2018 - Zuzana RychláDopravní zácpy trápí většinu velkých měst a odborníci proto pracují na řešeních, jak přetížené dopravě ulevit. Někde vsázejí na restrikce, jinde na hromadnou dopravu nebo přepravu vzduchem. Bertrand Lambert se pokouší dopravu přestěhovat na vodní hladinu.

Jeho ekologické taxíky SeaBubbles mají za sebou úspěšné testy na Ženevském jezeře a nyní se stěhují do Paříže. Zkušební provoz vodních taxíků, poháněných dvojící elektromotorů, je zde naplánovaný do konce června.

Na rozdíl od běžných člunů jsou SeaBubbles spíše vznášedla pohybující se těsně nad vodní hladinou. Ke svému provozu ale vyžadují minimální rychlost 15,53 mil za hodinu (25 kilometrů v hodině), což doposud naráželo na rychlostní omezení, která platí pro dopravu po Seině (12 km/h v centru a 18 km/h mimo centrum města). Provozovatelům se ale nyní podařilo přesvědčit úředníky a získat potřebná povolení.

TIP: Paříž očima Seiny: Na projížďce francouzskou metropolí

SeaBubbles přepraví až 4 pasažéry najednou. Pohybovat se mohou zcela autonomně, kvůli bezpečnosti je ale přítomný i řidič. Maximální rychlost, kterou jsou vznášedla schopná vyvinout, je 52 km/h. Podobně jako například Uber, nabízejí i tyto futuristické vodní taxíky chytrou aplikaci, která zobrazí veškeré podrobnosti o trase. Cesta z jednoho konce Paříže na druhý by tak mohla trvat jen okolo 15 minut. 

  • Zdroj textu

    SeaBubbles

  • Zdroj fotografií

    SeaBubbles


Další články v sekci