Uber na řece: První taxi vznášedla zahajují zkušební provoz v Paříži

07.05.2018 - Zuzana Rychlá


Reklama

Dopravní zácpy trápí většinu velkých měst a odborníci proto pracují na řešeních, jak přetížené dopravě ulevit. Někde vsázejí na restrikce, jinde na hromadnou dopravu nebo přepravu vzduchem. Bertrand Lambert se pokouší dopravu přestěhovat na vodní hladinu.

Jeho ekologické taxíky SeaBubbles mají za sebou úspěšné testy na Ženevském jezeře a nyní se stěhují do Paříže. Zkušební provoz vodních taxíků, poháněných dvojící elektromotorů, je zde naplánovaný do konce června.

Na rozdíl od běžných člunů jsou SeaBubbles spíše vznášedla pohybující se těsně nad vodní hladinou. Ke svému provozu ale vyžadují minimální rychlost 15,53 mil za hodinu (25 kilometrů v hodině), což doposud naráželo na rychlostní omezení, která platí pro dopravu po Seině (12 km/h v centru a 18 km/h mimo centrum města). Provozovatelům se ale nyní podařilo přesvědčit úředníky a získat potřebná povolení.

TIP: Paříž očima Seiny: Na projížďce francouzskou metropolí

SeaBubbles přepraví až 4 pasažéry najednou. Pohybovat se mohou zcela autonomně, kvůli bezpečnosti je ale přítomný i řidič. Maximální rychlost, kterou jsou vznášedla schopná vyvinout, je 52 km/h. Podobně jako například Uber, nabízejí i tyto futuristické vodní taxíky chytrou aplikaci, která zobrazí veškeré podrobnosti o trase. Cesta z jednoho konce Paříže na druhý by tak mohla trvat jen okolo 15 minut. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    SeaBubbles

  • Zdroj fotografií: SeaBubblesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907