V Brně skončil Festival planet 2023: V čem byl výjimečný a jak bude vypadat příští ročník?

Divácky nejpopulárnější, organizačně nejsložitější, finančně nejnáročnější akce, ale také akce s největším ohlasem, kterou v roce 2023 organizovala Hvězdárna a planetárium Brno a umělecké uskupení VISUALOVE, je za námi. Jaké to bylo a co se chystá příště?
Zájem o Festival planet byl ve výsledku stejný jako v minulém roce. Jenom na projekce v digitáriu, kam bylo nutné zakoupit vstupenku, dorazilo během patnácti dní přes 11 tisíc lidí. Dětským návštěvníkům jsme každý den rozdávali svítící tyčinky, samozřejmě po vyslovení magického slovíčka. Celkem jich bylo 15 tisíc. U projekcí letního kina jsme na fotografiích napočítali 4 tisíce diváků. A na fotografii „brněnských světlušek“ v jeden okamžik dva a půl tisíce kosmoplavců.

Celkový počet těch, kteří si prohlédli Lunalón, Terralónu, Marsmeloun, Heliosféru a/nebo Temnalónu sice jen odhadujeme, ale 60 tisíc jich bylo určitě.

„Vítejte na Festivalu planet,“ tak po dva týdny festival uváděl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky. „Doufám, že si to u nás užijete. Hlavní ozdobou festivalu je Temnalóna – model temné podoby světlé planety Země. Připraveno je také letní kino s vesmírnou duší, výstava fotografií z Mezinárodní kosmické stanice, přednášky nebo pořady v digitáriu – našem stroji na vizuální zázraky.“

Červencové předvedení Temnalóny poznamenalo příliš teplé počasí, kdy byly běžné tropické noci. Naopak srpnovou exhibici všech pět obřích modelů trápil chladný déšť. Z patnácti dnů se však „planety“ kvůli meteorologickým podmínkám nenafukovaly pouze jednou. A oblíbené letní kino bylo odvoláno jen dvakrát.

„Nebudu vám nic předstírat, aby se takové zázraky mohly na Kraví hoře odehrát, je potřeba dost peněz,“ komentuje Jiří Dušek. „Naštěstí máme celou řadu podporovatelů – na prvním místě je to mimořádný příspěvek od města Brna a Jihomoravského kraje, dále to byl Technologický park Brno, SAKO Brno a Kubíček Factory. Já jim za to samozřejmě moc děkuji. Letos jsme ale poprvé vyzvali i naše návštěvníky, aby si koupili dobrovolnou vstupenku. Buď pomocí speciálního QR kódu, nebo na pokladně hvězdárny.“

Výsledek byl překvapující. Do tří dnů po konci festivalu se přesně od 1 780 návštěvníků sešlo 307 tisíc korun. Nejmenší částka činila 1 Kč, největší tisícinásobek. Průměrná částka byla 172 Kč. Vybrané finanční prostředky posloužily k úklidu parku Kraví hory, aby byl tento festival – stejně jako ty budoucí – co nejkrásnější. Zbytek se promění v nově vysázené keře a stromy – místo určí kompetentní pracovníci městského úřadu Brno-střed.

„Nemáme žádnou sofistikovanou představu, odkud k nám všichni pozemšťané dorazili,“ dodává Jiří Dušek. „Z reakcí na sociálních sítí je ale zřejmé, že byly nejen z Brna a Jihomoravského kraje, nýbrž celé České republiky. Naše akce se tak stává jednou z těch, které do města o prázdninách přivádí turisty.“

O lecčem vypovídá fakt, že příspěvky týkající se festivalu mají na sociálních sítích tisíce komentářů a desítky tisíc zhlédnutí. Přímo z Kraví hory reportovaly všechny významné televizní stanice a všechna lokální média. Ještě před začátkem věnoval akci několikastránkovou reportáž prestižní časopis National Geographic Česko. Počátkem srpna jsme navíc obdrželi certifikát o zápisu do české Knihy rekordů jako největší sbírka největších modelů vesmírných těles.

Co je základem úspěchu? Nevíme. Je třeba připomenout, že se nejedná o nijak originální nápad. Vždyť to jsou obyčejné potištěné plátěné koule plné vzduchu. Ostatně v průběhu posledních roků vznikla v České republice řada více či méně zdařilých napodobenin. My ale naše modely od začátku nebereme jako bezduchou atrakci či zvláštní fotospot. To by totiž nestačilo. V první řadě si zakládáme na špičkovém provedení. Potisk našich modelů je dokonalý nejen z dálky, ale také při pohledu z několika desítek centimetrů. A nejen ve dne, kdy lze „skrýt“ nejrůznější kazy, ale také v noci, kdy během vnitřního osvětlení vyjdou najevo všechny slabosti našich modelů. V neposlední řadě, v tomto rozsahu naše modely neuvidíte jinde než v Brně. Jakkoli máme i velmi atraktivní nabídky na komerční akce, až na naprosté výjimky je odmítáme.

Kdy přesně se Festival planet odehraje v roce 2024, ještě nevíme. Zatím dáváme dohromady postřehy z letošního ročníku, abychom se poučili z chyb a současně podpořili všechno, co fungovalo nebo zaujalo naše návštěvníky. Samozřejmě diskutujeme o tom, co předvedeme. Nemůžeme ani naznačovat, ale můžeme slíbit, že to bude něco opět nečekaného. Brno totiž vždycky bylo alternativní.


Další články v sekci