Virtuální cesta magnetickou rezonancí Philips. Větší komfort pacientů i efektivita vyšetření

Magnetická rezonance se provádí za účelem objevení a zhodnocení případné choroby ve vyšetřované oblasti. Přestože vyšetření není nijak bolestivé, může být pro některé pacienty nepříjemné. Pokud pacient nedokáže zůstat v klidu, je nutné vyšetření opakovat. Společnost Philips proto přišla s inovativním řešením Ambient Experience.

27.02.2023 - Komerční prezentace„Pomocí moderních technologií a virtuální reality měníme průběh magnetické rezonance ve virtuální cestu, jejímž cílem je maximálně zpříjemnit prostředí pacienta během vyšetření, a tím minimalizovat počet nutných opakování, což uleví pacientovi i zdravotnickému personálu,“ říká Tomáš Vavrečka, ředitel Philips Česká republika.

Tolik potřebná, avšak mnohdy stresující procedura

Magnetická rezonance je nezbytným pomocníkem lékařů, díky němuž získávají přesné a komplexní výsledky. Přestože vyšetření není nijak bolestivé, není vždy příjemné. Doprovází jej hluk a pacient, který se během něj ocitá v uzavřeném prostoru, musí v tomografu ležet nehybně a občas také na chvíli zadržet dech. Tyto podmínky mohou u mnoha pacientů vyvolávat stres, což ve výsledku může vést i k nutnosti přerušení vyšetření a jeho opakování. 

Příjemným prostředím k většímu komfortu a efektivitě

Nové řešení společnosti Philips přináší pacientům o mnoho příjemnější zážitek z vyšetření. Palmy na pláži, horská krajina nebo delfíni plavající v průzračné vodě — pacient má možnost si zvolit vizuální a zvukovou stoupu, která ho bude provázet vyšetřením od začátku až do konce. Vše je přenášeno dovnitř vyšetřovací místnosti na speciální kompatibilní monitor a do sluchátek. Pacient tak díky zrcadlové konzoli vidí zvolené zobrazení i se zvukovým doprovodem namísto uzavřeného prostoru tomografu.

V USA a Evropě je využíváno již přes 2 000 těchto přístrojů a výsledky ukazují jejich velký přínos. 91 % pracovníků, kteří systém využívají, by jej doporučilo i ostatním nemocnicím. Většina respondentů potvrdila, že Ambient Experience kromě zmírnění strachu, dokáže navodit u pacientů dokonce klid a vede k lepší spolupráci se zdravotnickým personálem. To vše pomáhá dojít rychleji k přesným výsledkům.

V době, kdy zdravotnictví čelí odlivu personálu z důvodu jeho přetížení, jak ukázal i průzkum společnosti Philips Future Health Index, největší globální studie svého druhu, je právě důraz na efektivitu a komfort nejen pacientů, ale i lékařů klíčový. „Dnešní technologie přináší velkou škálu možností a funkcí, které mohou usnadnit a zefektivnit každodenní úkony zdravotnického personálu,“ míní Tomáš Vavrečka. 

Magnetická rezonance jako velké dětské hřiště

Děti jsou vůči jakýmkoliv lékařským manipulacím obzvláště citlivé a často nejsou schopné potlačit svůj strach. Neschopnost dítěte vydržet v klidu tak značně komplikuje provádění déletrvajícího vyšetření. Aby vyšetření bylo smysluplné, jsou malým pacientům v případě potřeby a po poradě s lékařem aplikovány sedativní prostředky nebo dokonce anestezie. Někdy však pro úspěšné absolvování vyšetření postačí jen jednoduché rozptýlení, které zaujme a promění nepochopitelný postup vyšetření ve hru.

„U dětí zhruba do šesti let věku je velmi důležitá spolupráce s rodiči a jejich participace na přípravě malého pacienta na vyšetření. Těžko můžeme chtít po tříletém dítěti, zejména když neví, co ho čeká, aby leželo klidně, nebo aby se nadechlo a po dobu několika sekund zadrželo dech,“ vysvětluje MUDr. Martin Kynčl, Ph.D., vedoucí lékař Kliniky zobrazovacích metod, 2. LF UK a FN v Motole.

Jednou z částí řešení Philips Ambient Experience je tzv. Pediatric Coaching, který umožňuje zlepšit pohodu nejmladších pacientů. Pomocí techniky virtuální hry pro přípravu dětí a jejich rodičů nabízí speciální aplikace možnost absolvovat celý postup on-line ještě před samotným vyšetřením. Dítě tak získá podporu virtuálního „kamaráda“: skenování může probíhat paralelně s hrou, což snižuje hladinu stresu a neklidu.

Pro lepší efekt jsou použity technologie virtuální reality jako funkce Kitten Scanner – model systému MR, kdy se dítě cítí jako lékař, a ne jako pacient. Dítě má možnost skenovat postavičky zvířat a podívat se, co se skrývá uvnitř každé z nich. To mění lékařský postup na poutavou hru a také pomáhá malým pacientům lépe pochopit, co se s nimi během vyšetření v přístroji pro MR děje. „Společnost Philips podle mého názoru na děti myslí skvěle. Přístroje pro MR nebo CT už dneska skýtají neskutečné možnosti, jen je potřeba o nich vědět a umět je přenést do praxe,“ dodává MUDr. Kynčl.

Touto hrou je často možné zcela nahradit lékovou sedaci, a ve výsledku získat vysoce kvalitní snímky nezbytné pro přesnou diagnostiku stavu dítěte bez zbytečného stresu personálu, rodičů i dětí samotných. To je nesmírně důležité, obzvlášť když je nutné absolvovat tento typ vyšetření pravidelně. 

Mezi postavičkami ze světa Disney

Díky spolupráci společností Philips a Disney v rámci péče o děti se mohou malí pacienti přímo během vyšetření ponořit pomocí adaptovaného řešení Ambient Experience do fascinujícího světa oblíbených pohádek a kreslených filmů. Samy si zvolí námět, který se bude promítat na obrazovku uvnitř tomografu. Můžou to být právě i oblíbené postavičky od Disney: Mickey Mouse, mořská víla Ariel, Spiderman, který zdolává mrakodrap, a mnoho dalších oblíbených postav. „Disneyovské příběhy vytvořené speciálně pro Philips posouvají vyšetření ještě o úroveň výš, protože postavičky mají role průvodců a připravují děti na jednotlivé kroky vyšetření,“ říká MUDr. Darja Máslová z Kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol.

Mnoho lidí, zejména malých pacientů, může mít z výpravy do nemocnice strach. Komfortní prostředí a kvalitní zařízení však přispívají k tomu, aby vyšetření probíhala snáze, lépe a rychleji, což příznivě ovlivňuje celkové výsledky poskytování lékařských služeb. Právě proto je cílem společnosti Philips zlepšování zdravotního stavu lidí prostřednictvím inovací, které dělají složité lékařské postupy příjemnějšími a efektivnějšími pro lékaře, dospělé pacienty i děti.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace


Další články v sekci