Za posledních 25 let roztálo vinou globálního oteplování 28 bilionů tun ledu

16.10.2020 - Vilém Koubek

Podle britských vědců zmizelo z povrchu Země tolik ledové pokrývky, že hladina oceánů stoupla o 35 milimetrů


Reklama

Výzkumníci z University College London, University of Leeds a University of Edinburgh odhadují, že mezi roky 1994 a 2017 zmizelo z naší planety 28 bilionů tun ledu. Výsledky své studie opírají o satelitní snímky a dodávají, že například 7,6 bilionu tun odtálo z Arktidy, 6,5 bilionu z Antarktidy a o 3,8 bilionu přišlo také Grónsko. Od 90. let navíc dle propočtů tání zrychlilo až o 57 %. Podle předpokladů je na vině globální oteplování, v jehož důsledku stoupá teplota nejen vzduchu, ale také vody.

TIP: Ledová hrozba: Je možné, že himálajské ledovce roztají?

Podle Andyho Shepherda, ředitel Centra pro polární pozorování a modelování na univerzitě v Leedsu, znamená vzestup hladiny oceánu o jeden centimetr vysídlení přibližně milionu lidí z nejníže položených míst světa. Dramatická ztráta ledu může mít ale i další závažné důsledky, včetně narušení biologického zdraví arktických a antarktických vod a snížení schopnosti planety odrážet sluneční záření. Nová zjištění odpovídají nejhorším scénářům načrtnutých Mezivládním panelem OSN pro změny klimatu (IPCC).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907