Za posledních 25 let roztálo vinou globálního oteplování 28 bilionů tun ledu

16.10.2020 - Vilém Koubek

Podle britských vědců zmizelo z povrchu Země tolik ledové pokrývky, že hladina oceánů stoupla o 35 milimetrů


Reklama

Výzkumníci z University College London, University of Leeds a University of Edinburgh odhadují, že mezi roky 1994 a 2017 zmizelo z naší planety 28 bilionů tun ledu. Výsledky své studie opírají o satelitní snímky a dodávají, že například 7,6 bilionu tun odtálo z Arktidy, 6,5 bilionu z Antarktidy a o 3,8 bilionu přišlo také Grónsko. Od 90. let navíc dle propočtů tání zrychlilo až o 57 %. Podle předpokladů je na vině globální oteplování, v jehož důsledku stoupá teplota nejen vzduchu, ale také vody.

TIP: Ledová hrozba: Je možné, že himálajské ledovce roztají?

Podle Andyho Shepherda, ředitel Centra pro polární pozorování a modelování na univerzitě v Leedsu, znamená vzestup hladiny oceánu o jeden centimetr vysídlení přibližně milionu lidí z nejníže položených míst světa. Dramatická ztráta ledu může mít ale i další závažné důsledky, včetně narušení biologického zdraví arktických a antarktických vod a snížení schopnosti planety odrážet sluneční záření. Nová zjištění odpovídají nejhorším scénářům načrtnutých Mezivládním panelem OSN pro změny klimatu (IPCC).

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907