Ledová hrozba: Je možné, že himálajské ledovce roztají?

22.03.2020 - Nikol Patíková


Reklama

V důsledku klimatických změn a globálního oteplování bohužel tají i ledovce v Himálaji, který se zdá na pohled nedotknutelný. Trvalé rozpouštění postupně vytvořilo na pět tisíc ledovcových jezer, přehrazených jen nestabilními morénovými valy, jež vznikají nahromaděním nečistot, hornin a ledu. Pokud led, který přírodní přehrady drží, roztaje a rezervoár se vylije, budou v ohrožení především lidé žijící v níže položených oblastech.

TIP: Rizika tání: V ledovcích je uložena spousta radioaktivního spadu

Podle prognóz se v nejbližší době frekvence povodní zvýší, a v nebezpečí se tak ocitne 220 milionů obyvatel regionu. Dle odborných studií přitom v nadcházejícím desetiletí mohou zmizet až dvě třetiny himálajských ledovců.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907