Ledová hrozba: Je možné, že himálajské ledovce roztají?

22.03.2020 - Nikol Patíková


Reklama

V důsledku klimatických změn a globálního oteplování bohužel tají i ledovce v Himálaji, který se zdá na pohled nedotknutelný. Trvalé rozpouštění postupně vytvořilo na pět tisíc ledovcových jezer, přehrazených jen nestabilními morénovými valy, jež vznikají nahromaděním nečistot, hornin a ledu. Pokud led, který přírodní přehrady drží, roztaje a rezervoár se vylije, budou v ohrožení především lidé žijící v níže položených oblastech.

TIP: Rizika tání: V ledovcích je uložena spousta radioaktivního spadu

Podle prognóz se v nejbližší době frekvence povodní zvýší, a v nebezpečí se tak ocitne 220 milionů obyvatel regionu. Dle odborných studií přitom v nadcházejícím desetiletí mohou zmizet až dvě třetiny himálajských ledovců.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907