Indonéský ostrov Bali si turisté velmi oblíbili a míří tam doslova v davech. Kromě rozmanité přírody na souši i pod hladinou je čeká také pohled do hinduistických chrámů či za zelenou oponu deštných pralesů
Přeplněný ostrov tvoří magnet na turisty a v posledních letech se zařadil k nejvíc navštěvovaným cílům jihovýchodní Asie. Dřív ho pro ohromnou koncentraci svatyní a chrámů vyhledávali především milovníci jógy a spirituality, nyní se proměnil spíš v živoucí synonymum divokých večírků. Pokud však chcete objevovat jeho poklidnější část, stále máte šanci.
Bali sousedí na západě s Jávou a na východě s Lombokem, má rozlohou pouhých 5 633 kilometrů čtverečních, ale představuje domov zhruba 4,3 milionu obyvatel. Hustotou zalidnění tudíž téměř šestkrát překonává Českou republiku. Připočteme-li k tomu statisíce turistů, pochopíme, proč může překonání 50 kilometrů po místních cestách zabrat víc než hodinu.
Až 95 % Balijců se hlásí k hinduismu, a tak se snadno stanete svědky některého z náboženských ceremoniálů. Pořádají se na úrovni vesnic, měst, distriktů, a jednou ročně i celého ostrova. Jde zkrátka o nedílnou součást lokální kultury a především o způsob, jak si zajistit přízeň posvátných božstev.
Že se blížíte k ceremoniálu, poznáte snadno: Zničehonic se ocitnete v koloně aut a podél cesty se objeví barevná výzdoba z palmových listů a látek. Smích a hlahol místních, kteří proudí kolem s košíky naaranžovaného ovoce na hlavách a v rukou, vás jen utvrdí, že se tu víra prožívá naplno a s radostí.
Odhaduje se, že na Bali stojí až dvacet tisíc chrámů. Mezi nejproslulejší a nejnavštěvovanější patří Pura Besakih („pura“ znamená „chrám“), Pura Tanah Lot na malém skalnatém ostrůvku, který vyhledávají milovníci hypnotických západů slunce, a jeskynní Goa Gajah. Všechny tři ovšem bývají často plné turistů, a přicházejí tak o kouzlo posvátnosti.
Naštěstí se na Bali nachází i spousta méně vytížených svatostánků, kde lépe načerpáte správnou atmosféru. Řadí se k nim mimo jiné komplex sedmi chrámů Pura Luhur Lempuyang na hoře Lempuyang. Hned při vstupu do první brány vám učaruje pohled na sopku Agung: V posledních letech téměř nepřetržitě doutná, což místní vysvětlují zlobou bohů, kteří tam sídlí. Napětí smísené se špetkou strachu a možná nadějného očekávání, že se stanete svědkem výbuchu, vám nejspíš na nějakou chvíli nedovolí odtrhnout od monumentální hory zrak.
Sedmý chrám je z celého komplexu nejvýznamnější a také nejméně zdobený – v hinduismu totiž nejde o pozlátko, ale spíš o sjednocení těla a mysli či spojení s bohy, duchy i přírodou. Svatostánek se tyčí na samém vrcholu Lempuyangu a můžete k němu dojít po příjemné, lehce stoupající pralesní cestě, odkud se otevírá výhled na balijské nížiny a Indický oceán.
S blížícím se cílem bude vzduch chladnější a půda vlhčí. Procházku vám zpestří i rodinky opic, které doufají, že máte po kapsách banány či jiné dobroty. Nenechte se ovšem zmást jejich roztomilostí – jestliže vycítí, že s sebou nesete jídlo, bez zaváhání vám skočí na hlavu. Pokud by vás některá z nich náhodou škrábla, raději vyhledejte lékařskou pomoc kvůli možné nákaze vzteklinou.
Opak Pura Luhur Lempuyangu tvoří Pura Dalem Jagaraga neboli chrám Mrtvých. Stojí na severu ostrova a jeho nejvýznamnější část spočívá níž než vchod, což symbolizuje sestup do podsvětí. Zvnějšku jeho kamenné stěny zdobí vyryté motivy aut, letadel a lodí, coby připomínka nizozemské kolonizace i japonské okupace a těch, kdo při zmíněných střetech přišli o život.
Než vstoupíte dovnitř, přivítá vás hinduistický mnich a s úsměvem od ucha k uchu vám nabídne k zapůjčení sarong – tradiční sukni, bez níž se do chrámu nesmí. Tamní mniši jsou dobrosrdeční a vřelí, proto se s návštěvníky nezřídka podělí o svůj životní příběh či třeba o správný způsob meditace. A také vám vysvětlí, že svastika zneužitá nacisty symbolizuje ve skutečnosti naději, dobrotu i jaro.
Kromě pozitivního životního stylu proslulo Bali pestrostí podmořské fauny a flóry, tudíž jde o ideální destinaci pro milovníky potápění. Vyznavače adrenalinového sportu čekají na ostrově potápěčská centra s veškerým vybavením k zapůjčení. Zkušený instruktor vám vysvětlí základy teorie i praxe, a než vás vezme na první ponor do bazénu, natrénujete vše na souši.
Podmořský svět skýtá pastvu pro oči i duši a při proplouvání nad korály se snadno oprostíte od každodenních starostí. Ladnost a elegance ryb i mořských savců vám pak učarují natolik, že se nejspíš budete chtít pod hladinu brzy vrátit. Domov žraloků útesových, klaunů očkatých, barakud a spousty dalších tvorů se najednou stane také vaším téměř přirozeným prostředím. S trochou smůly však u pobřeží narazíte i na mraky plovoucího odpadu, který vodu zaneřádil v ohromném množství a místní živočichy nebezpečně ohrožuje.
Nicméně bohatstvím rostlinných a živočišných druhů ostrov neoplývá jen pod vodou, nýbrž i na souši. Přestože Balijci většinu deštného pralesa vykáceli kvůli rýžovým polím a plantážím, stále existují oblasti, kde se můžete v zeleném chaosu dobrovolně ztratit. Opona listů a cvrlikání hmyzu vám umožní zapomenout na jakýkoliv stres a shon.
TIP: Svatyně a tanečnice: Křehká harmonie ostrova Bali
Mezi taková místa patří třeba údolí se sedmi vodopády. Vede tam cesta lemovaná vysokými palmami, nízkými keři a banánovníky. Musíte se však mít neustále na pozoru: Bali se stalo domovem mnoha opic, které mohou přenášet již zmíněnou vzteklinu, i nebezpečných hadů. Ačkoliv k fatálnímu uštknutí nedochází často, někdy farmáři narazí třeba na jedovatého chřestýšovce zeleného či ploskolebce plantážního. Podle místních bývají zmínění plazi aktivní hlavně v noci a člověk se s nimi dostane do kontaktu nejspíš na rýžových polích. V takovém případě je třeba zachovat chladnou hlavu a zvíře nevylekat, protože útočí pouze v ohrožení.
Jako jediný ostrov Indonésie je Bali převážně hinduistické, zatímco 87 % obyvatel asijské země se hlásí k islámu. Cestovatele překvapí dobrosrdečnost Balijců, kteří každému rádi pomohou a neustále se usmívají. Místní lidé věří v trvalý koloběh života, reinkarnaci a karmu. Jsou tedy přesvědčeni, že jejich činy vždy přinesou následky a určí, do jakého těla se duše po smrti přemístí. Na ostrově proto panuje velice nízká zločinnost a k bezpečnosti přispívá i snaha o ochranu turistů, kteří představují zdroj prosperity.
Balijci bývají vděční za málo a nelámou si hlavu s věcmi, jež nemohou ovlivnit. V profesním životě však často odmítají manažerské role (a to i v turismu), jelikož je jim nepříjemné říkat ostatním, co mají dělat. Jednoduše se chovají tak, jak by chtěli, aby se druzí chovali k nim, žijí v souladu s jinými lidmi, s přírodou i vesmírem. Stěží proto narazíte na Balijce, který by byl nepříjemný nebo by vám chtěl jakkoliv ublížit.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)