Žabí supermani: Proč je žabí jazyk tak dokonalou zbraní?

29.05.2021 - Zuzana Rychlá

Představte si, že byste dokázali vypláznout jazyk a olíznout si vlastní pupík. Člověku se to nepodaří, ale pro žábu by to bylo docela snadné – kdyby tedy měla nějaký pupík

<p>Žabí jazyk je nejen mimořádně rychlý, je také pokrytý tisícovkami hlenových žláz, které vylučují jedny z nejlepkavějších slin na světě.</p>

Žabí jazyk je nejen mimořádně rychlý, je také pokrytý tisícovkami hlenových žláz, které vylučují jedny z nejlepkavějších slin na světě.


Reklama

Žabí jazyk je dlouhý jako třetina jejího těla, a to je jen začátek zázračných schopností tohoto tělesného orgánu. Dlouhý žabí jazyk je pokrytý tisícovkami hlenových žláz, které vylučují jedny z nejlepkavějších slin na světě.

Když v roce 2014 věci zkoumali sliny rohatek, zjistili, že by s pomocí svého lepkavého jazyka dokázaly zvednout 1,4násobek váhy vlastního těla. To je zhruba stejné, jako by člověk chtěl zvednout na jazyku ledničku.

Žabí supermani

S pomocí svého dlouhého jazyka jsou žáby schopné ulovit potravu přímo ze vzduchu. Za kořistí se nemusí nikam honit, stačí jim sedět a čekat – a přitom mnoho z žabích druhů loví jedny z nejrychlejších a nejhbitějších létajících tvorů, jako jsou mouchy, můry a šídla.

Je to ještě impozantnější, když si uvědomíte, že mouchy vnímají čas pomaleji než jiní tvorové. Každá vteřina připadá mouše jako čtyři vteřiny, takže má všechen čas na světě, aby unikla predátorovi. Jen si vzpomeňte, když jste naposledy zkusili plácnout mouchu. Není to tak snadné, že?

Žáby mají v rukávu ještě jeden trik – jejich jazyk je extrémně rychlý. Silné svaly jazyk vymrští ke kořisti ohromující rychlostí čtyř metrů za vteřinu. Zároveň žába otevře tlamu, což dodá jazyku rotaci, podobně jako hlaveň pušky letící kulce. Plesk, než stihnete mrknout, je po všem. Vědci zjistili, že žáby jsou schopné chňapnout po kořisti a vtáhnout ji do tlamy za necelých 0,07 vteřiny – pětkrát rychleji než lidské mrknutí.

Rychlost ale není jedinou žabí zbraní. Žabí jazyk je desetkrát měkčí než náš, zhruba stejně poddajný jako náš mozek. Díky této měkkosti je superohebný, takže se může omotat kolem kořisti, namazat mouchu svými lepkavými slinami a uvěznit ji na místě jako v pasti pomazané lepem.Tato moucha už nikam neuletí.

TIP: Proč se psi nedívají na televizi a proč je těžké chytit mouchu?

A zbývá ji jen vtáhnout zpátky do tlamy. Jazyk se stáhne jako pružící lano na bungee-jumping a během 15 setin vteřiny zmizí zpátky v tlamě. Aby uvolnila přilepenou kořist, vtáhne žába oční bulvy do hlavy. Vzniklý tlak stáhne kořist z jazyka, aby ji mohla spolknout vcelku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907