Zemřel Matyáš Habsburský, panovník, který pro korunu obětoval vlastního bratra
Matyáš Habsburský byl stejně urozený, ale mnohem schopnější a ambicióznější než jeho bratr Rudolf. Měl ale tu smůlu, že byl mladší a habsburské dědictví odkázal otec prvorozenému synovi. S tím se ale Matyáš nikdy nesmířil. Díky vrozené cílevědomosti tak 20. března 1619 neumíral coby pouhý arcivévoda, ale jako císař a král.

Svou politickou kariéru odstartoval v Nizozemí, ale představa císařské koruny ho lákala mnohem víc. Úspěchy v boji proti Turkům spolu s rostoucím Rudolfovým podivínstvím vedly k tomu, že se stal Matyáš neformální hlavou celého rodu. Ke střetu s bratrem tak scházel pouze krůček. Ten udělal Matyáš v roce 1608, kdy s podporou stavů získal vládu nad Uhrami, Rakouskem a Moravou. Ke svému  pádu však přispěl Rudolf sám. Pozváním pasovských vojsk si pod sebou definitivně podřezal větev.

TIP: Rudolfovy starosti: Císař musel bojovat s politikou i rodinou

V tento okamžik se na scéně znovu objevil Matyáš. Rudolfovi nezbývalo nic jiného, než se v jeho prospěch vzdát i zbývajících úřadů. Bratrovi ale nepřenechal pouze vládu nad dědičnými zeměmi, ale také území zmítané náboženskou krizí, jejíž důsledky se měly zakrátko naplno projevit. Toho se už ale Matyáš nedožil. Zemřel v březnu roku 1619.


Další články v sekci