Zikmund Lucemburský: Ambiciózní odpůrce husitů

29.02.2016

Zikmund Lucemburský (1368-1437) -<p>Zikmund dlouho usiloval o to, aby se stal českým králem. Když se mu to konečně povedlo, už byl prakticky na pokraji smrti</p>
Zikmund Lucemburský (1368-1437) -

Zikmund dlouho usiloval o to, aby se stal českým králem. Když se mu to konečně povedlo, už byl prakticky na pokraji smrti


Reklama

Zikmund byl v Čechách neoblíbený kvůli Janu Husovi, na jehož smrti se nesporně podílel. Jeho hlavním zájmem byla reforma církve, reforma říše a ochrana Evropy před tureckým nebezpečím. Jako první vytvořil podunajské soustátí, které sestávalo z uherského a českého království a říše a zřejmě mělo být hrází proti dravé osmanské expanzi.

Proti husitům

Po smrti Václavova římského protikrále Ruprechta III. je 21. července 1411 s Václavovým souhlasem Zikmund zvolen hlasy pěti kurfiřtů římským králem (korunován 8. 7. 1414). Po Václavově smrt se stal Zikmund jediným dědicem Českého království, kterého husitská šlechta očekávala s určitými obavami. V březnu 1420 byla ve Vratislavi vyhlášena křížová výprava proti kacířským Čechám a koncem května oblehl Zikmund s křižáckým vojskem Prahu. Byl několikrát poražen a po prohrané bitvě u Německého Brodu (8. 1. 1422) ze země odtáhl. Teprve v r. 1429 navázali husité kontakty se Zikmundem, jehož hodlali přijmout za krále, pokud by uznal jejich program.To ovšem byla pro světskou hlavu křesťanstva nepřijatelná podmínka.

Smířlivá kompaktáta

V květnu 1433 byl Zikmund papežem Eugenikem lV. korunován římským císařem. Po vítězství u Lipan se mu otevřela cesta k vládě v českých zemích. Dne 6. 8. 1436 na sněmu v Jihlavě byla vyhlášena kompaktáta (kompromis mezi stanovisky církve a husitů) a císař Zikmund byl přijat za českého krále. Vytoužené koruny si však dlouho neužil. Zemřel hned následujícího roku a trůn přenechal manželovi své jediné dcery Alžběty Albrechtu Habsburskému.

 

  • Zdroj textu:

    Svět 3/2007

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi hlavní úkoly nindžů patřilo pronikat v přestrojení za nepřátelské linie a vynášet informace či zabíjet.

Zajímavosti

Dospělá kareta obecná (Caretta caretta) dorůstá bezmála jednoho metru a běžně váží více než sto kilogramů.

Příroda

Mládí prožila v radovánkách a nicnedělání

Historie

Povrch měsíce Europa

Vesmír

Tradice velí, že muž zajišťuje financování domácnosti. Jinak to pro muže bývá stresující.

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907