Život v kontejneru: I z vyřazených kontejnerů se dá vytvořit útulný domov

16.07.2017 - Redakce Revue 100+1

Originální bydlení ve vyřazeném přepravním kontejneru se dá pořídit už za 375 tisíc korun


Reklama

V současnosti existují pouze velmi hrubé odhady počtu kontejnerů, v nichž se po celém světě převáží zboží – a pohybují se od pěti milionů kusů až po 170 milionů. Společnost Budget Shipping Containers však loni provedla částečné sčítání a podle jejích výsledků bylo tehdy v „aktivní službě“ minimálně 23 milionů přepravníků, zatímco dalších 14 milionů vyřazených kusů čekalo na nové využití.

Život v kontejneru

Pro část z těchto vyřazených kontejnerů se pokouší nalézt využití společnost 24hPlans, která je přetváří do podoby zajímavých a levných příbytků.

Ocel, z níž se obvykle přepravníky vyrábějí, je dost silná, aby své obyvatele ochránila před špatným počasím; zároveň však dovoluje různé stavební úpravy. Důležitou roli hraje i relativně nízká pořizovací cena: Firma pracuje se dvěma verzemi kontejnerů – menší nabízí podlahovou plochu 15 m², větší dvojnásobek, přičemž první vyjde v přepočtu na 35–70 tisíc korun, kdežto druhá na 112 tisíc. Další náklady samozřejmě vyžaduje opracování přepravníku a jeho zvelebení, ovšem ani finální částka kolem 375 tisíc korun nepředstavuje za bydlení nijak závratnou sumu. 

Výsledkem navíc může být velmi útulný a hlavně netradiční domek: Podle požadavků zákazníků již společnost vytvořila jak příbytky z jednoho kontejneru, kam se vejde kuchyňská linka, stůl, menší sociální prostor a výklopná postel, tak vícemodulové domy pro celou rodinu. V newyorské zástavbě se například nachází dvoupatrové obydlí z šesti přepravníků, kterému nechybí ani vlastní bazén.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Digital TrendsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907