Život v kontejneru: I z vyřazených kontejnerů se dá vytvořit útulný domov

16.07.2017 - Redakce Revue 100+1

Originální bydlení ve vyřazeném přepravním kontejneru se dá pořídit už za 375 tisíc korun


Reklama

V současnosti existují pouze velmi hrubé odhady počtu kontejnerů, v nichž se po celém světě převáží zboží – a pohybují se od pěti milionů kusů až po 170 milionů. Společnost Budget Shipping Containers však loni provedla částečné sčítání a podle jejích výsledků bylo tehdy v „aktivní službě“ minimálně 23 milionů přepravníků, zatímco dalších 14 milionů vyřazených kusů čekalo na nové využití.

Život v kontejneru

Pro část z těchto vyřazených kontejnerů se pokouší nalézt využití společnost 24hPlans, která je přetváří do podoby zajímavých a levných příbytků.

Ocel, z níž se obvykle přepravníky vyrábějí, je dost silná, aby své obyvatele ochránila před špatným počasím; zároveň však dovoluje různé stavební úpravy. Důležitou roli hraje i relativně nízká pořizovací cena: Firma pracuje se dvěma verzemi kontejnerů – menší nabízí podlahovou plochu 15 m², větší dvojnásobek, přičemž první vyjde v přepočtu na 35–70 tisíc korun, kdežto druhá na 112 tisíc. Další náklady samozřejmě vyžaduje opracování přepravníku a jeho zvelebení, ovšem ani finální částka kolem 375 tisíc korun nepředstavuje za bydlení nijak závratnou sumu. 

Výsledkem navíc může být velmi útulný a hlavně netradiční domek: Podle požadavků zákazníků již společnost vytvořila jak příbytky z jednoho kontejneru, kam se vejde kuchyňská linka, stůl, menší sociální prostor a výklopná postel, tak vícemodulové domy pro celou rodinu. V newyorské zástavbě se například nachází dvoupatrové obydlí z šesti přepravníků, kterému nechybí ani vlastní bazén.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Digital Trends

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907