Znáte tyto základní typy dronů?

09.07.2022 - Komerční prezentace

Uvažujete o koupi dronu? Existuje celá řada parametrů, podle kterých můžete vybírat. V dnešním článku se na ně podíváme. Získáte tak základní přehled o aktuální nabídce.


Reklama

Drony podle počtu vrtulí

Jedním z nejjednodušších parametrů, podle kterého lze drony rozdělit, je počet vrtulí. Počet vrtulí má zásadní vliv na letové schopnosti dronu – v podstatě zde existuje přímá úměra, že čím více má dron vrtulí, tím je větší, stabilnější a výkonnější.

  • trikoptéry (tři vrtule)
  • kvadrokoptéry (čtyři vrtule)
  • hexakoptéry (šest vrtulí)
  • oktakoptéry (osm vrtulí)

Pro běžné „hobby“ využití jsou jednoznačně nejčastější volbou kvadrokoptéry, tedy drony se čtyřmi vrtulemi. Jde o všestranné drony, které unesou kameru, jsou přiměřeně stabilní i obratné. Pokud si nejste jisti, co potřebujete, kvadrokoptéra bude pravděpodobně sázkou na jistotu.

Drony dle kamery

Jednoznačně nejčastější využití dronu dnes představuje natáčení videa, resp. pořizování fotografií. Ještě více než jiné parametry tedy vlastně kupující zajímá kvalita kamery. Existují totiž značné rozdíly v tom, co dokážou jednotlivé drony (resp. jejich optika) nabídnout.

Selfie drony

Tzv. selfie drony patří spíše mezi menší a levnější drony. Jak již název kategorie napovídá, jejich hlavním účelem je pořízení videozáznamu či fotografie obecenstva. Používají se tak na výletech, na zahradních oslavách nebo třeba na svatbách.

Protože mají obecně nižší pořizovací cenu, obvykle je nižší také kvalita optiky. Záleží ale na tom, co od fotografií očekáváte. Pro domácí nenáročné využití je takový dron vhodnou volbou.

Drony s integrovanou kvalitní kamerou

Chcete-li kvalitnější záznam, ale neřadíte se mezi profesionály, vybírejte z dronů s kvalitnější integrovanou kamerou. Musíte samozřejmě počítat s vyšší cenou, stále se ale řádově vejdete do jednotek tisíc korun. Kamera přitom bude schopna natáčet full HD, či dokonce 4K video, nabídne stabilizátor obrazu, dron ovládá schopnost automatického sledování objektu a další funkce. S těmito drony si užijete spoustu zábavy za rozumné peníze.

Drony s profesionální kamerou

Chcete-li se přiblížit technice, kterou využívají profesionálové, vhodnou volbou budou drony buď bez integrované kamery (připojíte externí kvalitní kameru), nebo s integrovanou kamerou profesionálních parametrů. Připravte se na to, že se již budete pohybovat řádově v desítkách tisíc korun, a jde-li tedy o váš první dron, pravděpodobně nepůjde o vhodnou volbu, neboť potenciál nebudete schopni využít. 

Jaké další parametry sledovat?

Výčet parametrů, které musíte vzít v úvahu, by ale byl mnohem delší. Sledujte také následující:

  • výdrž baterie
  • pokročilé funkce (schopnost automatického návratu, automatické sledování objektu…)
  • rychlost letu
  • dolet/dosah ovládání
  • cenu dronu

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907