Zrození Voituretty: První automobil značky Laurin & Klement

17.06.2016 - Robert Šimek


Reklama

Fotografie zachycuje perlu české automobilové výroby Voiturettu typu A, která byla produktem slavné firmy Laurin & Klement. V roce 1895 se v Mladé Boleslavi sešli dva muži, kteří dokázali skvěle skloubit své představy o podnikání a technickém pokroku. Knihkupec Václav Klement a mechanik Václav Laurin založili podnik, který se brzy stal známým po celé Evropě. 

Od velocipedů k automobilu

Václav Klement propadl novému sportu a stal se vášnivým „velocipedistou“. Když však reklamoval u ústecké kanceláře německé firmy Seidel & Naumann zakoupené kolo Germania, dostalo se mu odpovědi, že žádost musí být napsána „ve srozumitelném jazyce“, tedy německy. Rozhodl se nejen, že si kolo sám opraví, ale že podobného zážitku ušetří své české spoluobčany a začne kola vyrábět. Ideálního partnera pro podnikání našel v osobě strojního zámečníka Václava Laurina, který přišel do Mladé Boleslavi z Turnova za stejným cílem – vyrábět bicykly. Prvním produktem firmy Laurin & Klement byla skromná řada modelů jízdních kol značky Slavia. 

Roku 1905 firma definitivně skončila s výrobou jízdních kol a nosným programem se staly motocykly. Ani u nich ale dlouho nezůstalo. Už roku 1906 firma představila a začala prodávat také první automobil vlastní konstrukce. Voituretta typu A, jak se vozidlo jmenovalo, byl lehký dvoumístný stroj. Základní model byl dále modifikován zvýšením objemu motoru a celkovým zvětšením rozměrů. Tak vznikly typy B, C i velký typ E. Mladoboleslavské automobily už nenesly název Slavia, prodávaly se pod značkou Laurin & Klement a na jejich chladiči se objevilo nové logo firmy. Konstrukčně vycházely všechny z typu A, postupně měly jen dokonalejší motory, převodovky a vybavení.

  • Zdroj textu:

    Živá historie 12/2015

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907