Co skutečně vypijeme v jednom litru balené vody?

Nová studie ukázala, že se v balené vodě vedle mikroplastů nachází i obrovské množství nanoplastů. Jak velké riziko představují tyto nepatrné částice pro lidský organismus, zatím vědci nevědí.

12.01.2024 - Stanislav Mihulka



V našem okolí i v našich tělech se nachází množství nepatrných kousků plastů. Podle nového výzkumu je ale náš kontakt s nimi ještě mnohem intenzivnější, než jsme si doposud mysleli. Pokaždé, když vypijeme litr balené vody, spolykáme stovky tisíc částic nanoplastů.

Podle nové studie amerického výzkumného týmu, kterou nedávno zveřejnil vědecký časopis PNAS, obsahuje litr balené vody průměrně 240 tisíc nepatrných částic plastů. Většinu z nich tvoří nanoplasty, čili částice, které jsou menší než jeden mikrometr. Pro lidské zdraví to není příliš dobrá zpráva.

Ještě menší než mikroplasty

Odborníci již několik let pátrají po přítomnosti částic plastů v životním prostředí, v organismech i v lidském těle. Až doposud ale obvykle hledali mikroplasty, tedy kousky plastů ve velikosti od jednoho mikrometru až do pár milimetrů. A našli je prakticky všude. V roce 2018 vyšlo najevo, že jedna láhev balené vody obsahuje průměrně 325 částic mikroplastů.

Specialista na pokročilé metody zobrazování Wei Min z Kolumbijské univerzity a jeho kolegové zjistili, jak rozsáhlý problém představují nanoplasty, které jsou ještě mnohem menší. Pozorování nanoplastů není snadné a zjišťování jejich množství je ještě těžší. Badatelé kvůli tomu museli vyvinout novou zobrazovací metodu, která zahrnuje dva lasery a algoritmy strojového učení.

Kde se nanoplasty vlastně berou? Podle Sherri Masonové z Pensylvánské státní univerzity Behrend jsou plasty jako kůže. Neustále z nich odpadají malé částice do okolí. Ve vzorcích balené vody vědci objevili částice polyethylentereftalátu, z něhož je vyrobena většina plastových lahví. Objevili ale také nanočástice polyamidu, což je materiál, který se nachází ve vodních filtrech. Výzkumníci proto předpokládají, že se nanočástice plastu do vody dostávají nejen ze samotných lahví, ale i během procesu její filtrace.

TIP: Nepatrná prasklina na teflonové pánvi může uvolnit tisíce plastových částic

Zatím není jasné, jak velké riziko nanoplasty představují pro lidský organismus. Lze ale vážně pochybovat o tom, že by byly zcela neškodné. „Ať už mikroplasty dělají s lidským zdravím cokoliv, jsem přesvědčen, že nanoplasty jsou ještě nebezpečnější,tvrdí například profesor Wei Min, jeden ze spoluautorů nové studie.


Další články v sekci