Plastová hrozba: Mikroplasty byly nalezeny už i uvnitř lidského srdce

Analýza tkání pacientů, kteří absolvovali operaci srdce prozradila, že mikroplasty již pronikly i do nitra lidských orgánů. Jejich možná rizika jsou stále velkou neznámou

15.08.2023 - Stanislav MihulkaV lidském těle již téměř nezbývají žádné tkáně, které by nebyly zasažené mikroplasty – nepatrnými částečkami plastového odpadu. Odborníci je odhalili v placentách těhotných žen, v mateřském mléce, v lidské krvi i v plicích. Tyto drobné částečky, které pocházejí z vláken oblečení, pneumatik, kosmetiky a mnoha dalších zdrojů, byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Podle mnoha studií je lidé konzumují v potravinách, ve vodě a dokonce je i vdechují. Nově lékaři objevili mikroplasty i nejvnitřnějších tkáních lidského srdce

Stále sice nevíme, nakolik závažná hrozba pro lidský organismus přítomnost mikroplastů představuje, obzvláště při dlouhodobém působení, začínají se ale objevovat první studie, které jim připisují konkrétní negativní účinky. Studie z letošního dubna například naznačuje, že mikročástice nylonu způsobují u laboratorních myší změny krevního tlaku, zhoršenou dilataci krevních cév a poruchy endokrinních funkcí.

Znečištění v srdci

Nejnovější objev si připsal čínský výzkumný tým nemocnice Anzhen v Pekingu. V rámci svého výzkumu lékaři prostudovali vzorky srdeční tkáně 15 pacientů, kteří podstoupili operaci srdce. Po mikroplastech pátrali i ve vzorcích jejich krve, odebraných před a po operačním zákroku. Výsledky čínského týmu publikoval odborný časopis Environmental Science & Technology.

Vědci použili různé zobrazovací metody a s jejich pomocí odhalili ve většině vzorků srdeční tkáně desítky až tisíce kusů mikroplastů. Přestože je zřejmé, že část mikroplastů se do srdečních tkání dostala až při operaci srdce, výzkum potvrdil, že mikroplasty byly přítomny v srdcích i před operacemi. Pokud jde o vzorky krve pacientů, mikroplasty byly nalezeny ve všech. Vzorky odebrané po operacích přitom obsahovaly v průměru menší mikroplasty více různých typů. I z toho je možné odvodit, že zdrojem alespoň části mikroplastů byla operace. Pokud jde o vzorky srdeční tkáně, badatelé v nich identifikovali celkem devět typů plastů.

TIP: Varovný objev: Mikroplasty byly poprvé nalezeny přímo v lidské krvi

Mezi objevenými mikroplasty dokázali čínští vědci identifikovat mikročástice polymethylmethakrylátu, materiálu používaného při výrobě plexiskla, polyethylentereftaláty z materiálu sloužícího k výrobě plastových lahví nebo polyvinylchlorid, všudypřítomný materiál od stavebnictví až po domácnosti. Podle autorů studie je výskyt mikroplastů uvnitř zásadních orgánů alarmující a zaslouží další podrobnější výzkum.


Další články v sekci