Nečekaná přísada: V každém jídle zkonzumujeme až 100 kousků plastu

11.04.2018 - Stanislav Mihulka

Mikroplasty jsou dnes všudypřítomné. Najdeme je ve vodě, v domácnostech a dokonce i v jídle


Reklama

Přidejte sůl, pepř… a špetku mikroplastů. Recept s podobnými přísadami by si dobrovolně připravil asi málokdo. Přesto ale jsou podle nedávného výzkumu právě mikroplasty, tedy nepatrné kousíčky plastového odpadu, součástí téměř každého jídla.

Vědci odhadují, že při jednom jídle zkonzumujeme přibližně 100 mikroplastových částeček. To znamená zhruba 70 tisíc částic mikroplastů ročně. Tyto mikroplasty přitom nepocházejí přímo z jídla nebo z přípravy pokrmů, ale spíše z prachu v domácnostech.

TIP: Jedno praní v pračce uvolní do prostředí statisíce mikročástic plastu

Mikroplasty se dnes nacházejí prakticky všude. Na každém kontinentu a téměř v každé vodní nádrži či jezírku. Dostávají se do těl vodních živočichů a často se z nich uvolňují toxické látky. Vědci přesto zatím přesně netuší jaké a jak vážné jsou dopady konzumace mikroplastů na naše zdraví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Heriot Watt University

  • Zdroj fotografií: NOAADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907