Vědci poprvé objevili mikroplasty v mateřském mléku

Vědci poprvé odhalili mikroplasty v mateřském mléku. Kojení podle autorů výzkumu ale i nadále zůstává zdaleka nejlepším způsobem výživy malých dětí.

10.10.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKVědci poprvé odhalili mikroplasty v mateřském mléku, uvedl list The Guardian s odvoláním na novou studii. Autory studie velmi znepokojily možné dopady na zdraví novorozenců, neboť kojenci jsou vůči chemickým znečišťovatelům obzvláště zranitelní. Kojení podle autorů výzkumu ale i nadále zůstává zdaleka nejlepším způsobem výživy malých dětí.

Vědci odebrali vzorky mateřského mléka 34 zdravým matkám týden po porodu v italském Římě. V 75 procentech z nich objevili mikroplasty. Zjištění vědci považují za znepokojivé, i když přesné dopady mikroplastů na zdraví člověka nejsou v současnosti zcela známé. Experimenty prováděné v laboratorních podmínkách ale ukázaly, že mikroplasty mohou poškozovat lidské buňky i laboratorní zvířata.

Všudypřítomné mikroplasty

Odborníci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, v lidské krvi i v plicích. Tyto drobné částečky, které pocházejí z vláken oblečení, pneumatik, kosmetiky a mnoha dalších zdrojů, byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Podle mnoha studií je lidé konzumují v potravinách i ve vodě a také je vdechují.

Vědci pozorovali, jak matky konzumují potraviny a nápoje v plastových obalech, jedí mořské plody a používají osobní hygienické potřeby obsahující plasty. Nezjistili však žádnou souvislost s přítomností mikroplastů v jejich mateřském mléce. To podle autorů studie naznačuje, že všudypřítomnost mikroplastů v životním prostředí „činí expozici člověka nevyhnutelnou“.

Italský tým také identifikoval mikroplasty v lidských placentách v roce 2020. „Důkaz přítomnosti mikroplastů v mateřském mléce tak zvyšuje naše velké obavy o mimořádně zranitelnou populaci kojenců,“ uvedla doktorka Valentina Notarstefanová z Polytechnické univerzity ve středoitalské Anconě.

„Bude velmi důležité posoudit způsoby, jak snížit vystavení těmto kontaminujícím látkám během těhotenství a kojení,“ dodala. „Je však třeba zdůraznit, že výhody kojení jsou mnohem větší než nevýhody způsobené přítomností znečišťujících mikroplastů. Studie, jako je ta naše, nesmí omezit kojení dětí, ale naopak zvýšit povědomí veřejnosti a tlačit na politiky, aby prosazovali zákony, které znečištění snižují,“ řekla vědkyně.

TIP: Průměrný Američan ročně zkonzumuje přes 74 tisíc mikroplastů. Češi jsou na tom podobně

Podle Notarstefanové by se těhotné ženy mohly zkusit vyhýbat „potravinám a nápojům baleným v plastu, kosmetice a zubním pastám obsahujícím mikroplasty a oblečení ze syntetických tkanin.“ Jakým způsobem se uvedeným věcem lze v praxi vyhnout ale Valentina Notarstefanová neuvádí. Dřívější výzkum odhalil, že děti krmené z láhve pravděpodobně polykají miliony mikroplastů denně a mikroplasty může obsahovat i kravské mléko.


Další články v sekci