Průměrný Američan ročně zkonzumuje přes 74 tisíc mikroplastů. Češi jsou na tom podobně

08.06.2019 - Stanislav Mihulka

Každoročně do nás pronikají desítky tisíc drobných kousků plastů. Najdeme je v jídle i v pitné vodě

<p>Plasty jsou dnes skutečně všude</p>

Plasty jsou dnes skutečně všude


Reklama

Jak je na tom průměrný Američan s jídlem? Každým rokem zkonzumuje 1 314 000 kalorií, 69 kilogramů cukru, a také nejméně 74 tisíc částic mikroplastů. Vyplývá to z výzkumu kanadských vědců, kteří zpracovali 26 předchozích vědeckých studií na téma mikroplasty v různých typech potravin, nápojů i ovzduší.

Mikroplasty jsou velmi malé částice plastu, které vznikají rozpadem větších produktů z plastů, i z dalších zdrojů. V dnešní době jsou již mikroplasty všudypřítomné. Našli jsme je na odlehlých ledových pláních vnitrozemské Antarktidy i v těch nejhlubších příkopech oceánů. 

TIP: Život v polévce z plastů: Děsivá fakta o světových oceánech

Vědci zjistili, že množství mikroplastů, které se do člověka dostane, záleží na řadě různých faktorů. Roli hraje například věk, pohlaví, a také preference pro různá jídla a nápoje.

Američané ale musejí každým rokem počítat s tím, že do nich pronikne nejméně 74 tisíc, někdy i 121 tisíc kousků mikroplastů. Pokud někdo pije veškerou vodu z plastových lahví, a takových lidí není zrovna málo, tak se tento počet ještě zvýší o dalších 90 tisíc částic mikroplastů. Něco přes polovinu těchto kousků přitom pochází z potravy, zbytek lidé v USA vdechnou.

Mikroplasty jsou i ve vodě v Česku

Ústav pro hydrodynamiku AV ČR provedl na přelomu let 2017/2018 pokusné šetření na třech úpravnách pitné vody v ČR a analyzoval ve třech různých dnech surovou i upravenou vodu pomocí zdokonalené metodiky, která byla schopna analyzovat částice plastů v pitné vodě již od velikosti 0,2 µm a rozlišit je jak tvarově, tak materiálově. 

Autoři nacházeli v upravené pitné vodě koncentrace mikroplastů ve stovkách částic v 1 litru vody, v surové vodě před úpravou (jednalo se ve všech případech o povrchové vody) pak koncentrace v řádu tisíců částic na litr. Částice plastů tvořily až 20 % všech nalezených částic a dominovala u nich frakce 1 až 5, popř. 5 až 10 µm. Materiálově dominují polyethylentereftalát (PET) a polypropylen (PP), popř. polyethylen (PE), ale poměry se místo od místa liší. 

Státní zdravotní ústav (SZÚ) a jeho Národní referenční centrum (NRC) pro pitnou vodu nicméně nepovažuje zjištění vědců z AV za významný zdravotní problém. Podle SZÚ a NRC totiž neexistují žádné vážné indicie, že by taková expozice představovala pro člověka zdravotní riziko.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907