Mikroplasty už pronikly všude: Jsou i ve vzduchu, který dýcháme

19.04.2021 - Stanislav Mihulka

Celá Země je už prosycená mikroplasty. Do atmosféry se dostávají nepatrné kousky plastů především z cest a z oceánu.


Reklama

Mikroplasty, tedy nepatrné kousky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, jsou dnes rozptýlené doslova po celé planetě. Dostaly se do nejhlubších částí oceánu, jsou na polárních ledovcích, na odlehlých horských masivech a také uvnitř prakticky všech živých tvorů na Zemi.

Výzkumný tým, který vedla Janice Brahney z Utah State University, nedávno potvrdil, že mikroplasty jsou rovněž všude v ovzduší. Mezi prosincem 2017 a lednem 2019 vědci získali 313 vzorků materiálu z ovzduší z 11 různých lokalit na západě USA, které obsahovaly mikroplasty. Následně zjišťovali, odkud tyto mikroplasty pocházejí.

Vzduch plný mikroplastů

Ukázalo se, že 84 procent mikroplastů v ovzduší pochází z prachu na silnicích a cestách. 11 procent mikroplastů se do ovzduší dostalo z mořské vody a zbývající mikroplasty ze zemědělské půdy. Hlavním zdrojem mikroplastů, které jsou ve vzduchu, jsou tedy plasty rozdrcené při stavbě cest a při jejich využívání a plastový odpad v oceánu.

TIP: Průměrný Američan ročně zkonzumuje přes 74 tisíc mikroplastů. Češi jsou na tom podobně

Vědci si ze získaných údajů namodelovali „životní cyklus“ mikroplastů na Zemi. Z jejich modelů vyplývá, že částice mikroplastů se v atmosféře udrží od jedné hodiny do bezmála týdne. To je dost dlouho na to, aby se s větrem dostaly přes celé kontinenty. Největší koncentraci mikroplastů v ovzduší přitom badatelé zjistili nad oceánem. Znamená to, že například Antarktida, která neprodukuje takřka žádné mikroplasty, je jejich čistým „dovozcem“ a „dovozcem“ mikroplastů jsou i národní parky a většina ostatních pevninských oblastí. 

Podle Janice Brahneyové ovšem nejde o dnešní nebo včerejší odpad. Jde o odpad, který jsme v krajině, v oceánech a mořích nashromáždili za několik posledních desetiletí. Mimo jiné to podle ní ukazuje, jak velký úkol nás čeká, pokud chceme tuto situaci změnit. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907