Nepatrná prasklina na teflonové pánvi může uvolnit tisíce plastových částic

10.11.2022 - Stanislav Mihulka

Nová studie naznačuje, jak velké množství malých plastových částeček se může uvolňovat do potravin z kuchyňského nádobí

<p>Teflonové povrchy jsou sice velmi odolné, uvolňují ale množství mikro a nanočástic plastu. <em>(foto: Pexels, Andrea Piacquadio, CC0)</em></p>

Teflonové povrchy jsou sice velmi odolné, uvolňují ale množství mikro a nanočástic plastu. (foto: Pexels, Andrea Piacquadio, CC0)


Reklama

Nepřilnavé hrnce a pánve pokryté teflonem postupně během používání a mytí ztrácejí svůj povlak, což může být problém při přípravě pokrmů. Teflon přitom patří mezi termoplasty (přestože má i některé vlastnosti reaktoplastů, dříve označovaných jako termosety) a mikročástice plastů pronikají ve stále větší míře do všech částí životního prostředí, lidská těla nevyjímaje. Nový výzkum australských vědců se pokusil změřit, jak velké množství se z teflonového nádobí vlastně uvolňuje. Badatelé se zaměřili na mikroplasty (částice menší než 5 milimetrů) a nanoplasty (částice milionkrát menší). Jejich závěry nejsou příliš povzbudivé.

Tisíce a miliony částic

Během výzkumu, jehož výsledky zveřejnil vědecký časopis Science of The Total Environment, vědci využili pokročilé zobrazování Ramanovou spektroskopií ke studiu částic na povrchu teflonu. Teflonové nádobí rozřezali na malé kousky a následně simulovali vliv vaření a používání různých materiálů na tvorbu částic plastu.

Ukázalo se, že z jedné malé prasklinky a povrchu teflonové pánve se může uvolnit přes 9 tisíc částic plastu. Poškozený povrch celé pánve může podle badatelů uvolnit až 2,3 milionů částic teflonu během 30 sekund vaření. Teflon, čili polytetrafluorethylen (PTFE), přitom patří k perfluorovaným a polyfluorovaným látkám PFAS, takzvaným „věčným chemikáliím“, které jsou velmi odolné vůči rozkladu.

Látky PFAS, jsou považovány za přinejmenším problematické, pokud jde o jejich dopady na zdraví. „Vzhledem k obavám, které se týkají věčných chemikálií PFAS, mohou mikro a nanočástice teflonu v jídle představovat potenciální zdravotní problém,“ varuje Cheng Fang, materiálový vědec z australské University of Newcastle.

TIP: Jediný šálek čaje může obsahovat miliardy částic mikroplastů

Zatím není úplně jasné, jak reálné riziko vlastně nepatrné částice teflonu představují. Vědci proto vyzývají k dalšímu výzkumu kontaminace těmito částicemi při vaření a jejich vlivu na lidské zdraví. Ve hře je celá řada možností. Starší teflonové pánve například mohou být po uplynutí určité doby více rizikové, anebo naopak odolnější vůči tvorbě mikro a nanočástic kvůli opotřebení povrchu vařením a mytím. „Závěry studie jsou každopádně důrazným varováním, abychom byli opatrní při výběru a používání kuchyňského náčiní a vyhnuli se tak zbytečné kontaminaci potravin," říká Youhong Tang, strojní a materiálový inženýr z australské Flindersovy university, který se na výzkumu podílel.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907