Hubble i Chandra v ohrožení: NASA počítá se škrty v rozpočtu

Škrty v rozpočtu NASA by mohly „odnést“ i dvě velké vesmírné observatoře. V ohrožení je Hubbleův teleskop i rentgenová observatoř Chandra.

27.03.2024 - Martin Reichman



V polovině března zveřejnila americká NASA návrh rozpočtu na fiskální rok 2025, který mimo jiné počítá se snížením rozpočtů pro dvojici velkých vesmírných observatoří. Návrh počítá se snížením rozpočtu pro Hubbleův vesmírný dalekohled z 98,3 milionu dolarů v letošním roce na 88,9 milionu dolarů v roce 2025.

Mnohem významnější dopady by ale mohly mít plánované škrty v rozpočtu pro rentgenovou observatoř Chandra. Ta v roce 2023 pracovala s rozpočtem 68,3 milionu dolarů. V příštím roce by se ale její budget mohl snížit až o 40 % na 41,1 milionu dolarů. Návrh rozpočtu počítá i s dalším snižováním po roce 2026. V roce 2029 by tak rentgenová observatoř pracovala s rozpočtem pouhých 5,2 milionu dolarů. Podle Patricka Slana, ředitele mise Chandra, je snížení rozpočtu de facto krokem k ukončení provozu observatoře.

Chandra a Hubble ve věku Webba

V případě rentgenové observatoře NASA argumentuje rostoucími náklady na zpracování dat, které jsou způsobené technickým stavem stárnoucí observatoře. Podle Slana se sice Chandra již řadu let potýká s rostoucí teplotou, tyto problémy jsou ale podle něj řešitelné výběrem vhodných operací a aktualizací softwaru. „Na teplotním chování Chandry není nic, co by následné zpracování dat komplikovalo,“ odmítá tvrzení NASA Patrick Slane.

Podle administrátorky NASA Nicol Foxové není cílem agentury ukončit misi observatoře Chandra, je ale třeba nalézt efektivnější způsob jejího provozu. NASA proto plánuje svolat schůzku, na které by společně s odborníky prozkoumali způsoby, jak provozovat mise Hubbleova teleskopu a observatoře Chandra s menším rozpočtem.

Podle ředitele divize astrofyziky v NASA Marka Clampina je představa stávajícího financování do budoucna nereálná. Obě mise podle něj budou pokračovat v jiném režimu, než tomu bylo doposud, což sebou pochopitelně může nést i dopady pro vědu. Podle Clampina je ale třeba hledat vhodná řešení. „Chceme ve věku Webbova dalekohledu pokračovat v provozování infračervené kamery na Hubbleově teleskopu?“ ptá se například Clampin. Vypnutí některých přístrojů je podle něj jednou z cest, jak snížit náklady Hubbleova teleskopu a observatoře Chandra a zároveň je udržet v provozu.

Pro fiskální rok 2024 požadovala NASA 27,2 miliardy dolarů a pro rok 2025 27,7 miliardy dolarů. Rozpočet schválený Kongresem jí přiřkl 24,9 miliardy dolarů pro rok 2024 a 25,4 miliardy dolarů pro fiskální rok 2025. Rozpočet NASA představuje zhruba 0,4 % celkového státního rozpočtu Spojených států, což v kontextu rozpočtu České republiky zhruba odpovídá ročnímu rozpočtu České televize. 


Další články v sekci