Kofeinový detox: Co vás čeká, pokud skoncujete s pitím kávy

Doporučil vám lékař omezit pití kávy? Máte problémy se spánkem a chcete se vymanit ze závislosti na kofeinu? Prozradíme vám, jak vypadá nefalšovaný kofeinový detox

22.01.2024 - Martin Reichman



Kofein je nejčastěji konzumovanou psychoaktivní látkou na světě. Přestože je jeho nejběžnějším zdrojem káva a čaj, obsahují ho některé limonády, léky na nachlazení a na kašel nebo třeba čokoláda. Jak tedy vypadá kofeinový detox?

Kofein se v lidském těle rychle vstřebává. Maximálního účinku dosahuje zhruba po dvou hodinách od konzumace, přičemž jeho vyloučení z těla trvá obvykle okolo devíti hodin. Je rozpustný ve vodě a v tucích, takže se dostává do všech tělesných tkání, což do značné míry vysvětluje, proč působí v mnoha různých částech těla.

Dospělým se doporučuje konzumovat maximálně 400 mg kofeinu denně (což odpovídá přibližně čtyřem šálkům kávy). Větší množství může vést ke svalovému třesu, nevolnosti, bolestem hlavy, bušení srdce a v extrémních případech dokonce ke smrti.

Únava a bolest

Podobné příznaky – hlavně bolesti hlavy, únavu a vyčerpání, může paradoxně vyvolat i vysazení kofeinu. Je dáno tím, že si naše tělo (podobně jako v případě jiných drog) vytváří v průběhu času toleranci. Kofein se v mozku váže na receptor používaný adenosinem – nukleosidem odpovědným za celou řadu fyziologických procesů. Vazba kofeinu na tyto receptory způsobuje, že tělo oddaluje nástup únavy. Postupem času však mozkové buňky produkují více adenosinových receptorů, aby umožnily normální vazbu adenosinu.

V okamžiku, kdy přestanete tělu dodávat kofein, zůstává nadbytek adenosinových receptorů a dochází ke zvýšenému pocitu únavy. Přestože jde o přirozený proces, člověk se může cítit unavenější než obvykle.

Vysazení kofeinu často doprovází bolesti hlavy. V oblasti hlavy a krku způsobuje kofein zúžení cév, což snižuje průtok krve do mozku. Když tělu chybí kofein, přibližně po 24 hodinách se cévy vrací do normálu, což způsobuje zvýšený průtoku krve do mozku a vyvolá bolesti hlavy. Ty mohou trvat v průměru až devět dnů.

Překvapit by vás neměla ani intenzita prožívané bolesti. Adenosinové receptory, na které se kofein váže, totiž modulují i bolest. Vysazení kofeinu tak může dočasně zvýšit vnímání a citlivost na bolest, protože mozek má k dispozici nadbytek adenosinových receptorů.

Lepší spánek, nálada a kardiovaskulární zdraví

Působením kofeinu dochází k omezení či oddálení produkce melatoninu – „hormonu spánku“, který reguluje chronobiologické rytmy v lidském těle. Následný spánek pak bývá obvykle kratší a kratší bývá i doba tzv. hlubokého spánku. Když kofein vysadíte, může se vám spánek zlepšit. Některé studie naznačují, že ke zlepšení dochází již po 12 hodinách od vysazení kofeinu, úplná náprava ale trvá i několik dnů.

Kofein je také spojován se zvýšenou úzkostí a záchvaty paniky – a to nejen u osob se sklonem k psychickým problémům. Snížení nebo vyloučení kofeinu tak může zlepšit vaši náladu. Částečně to může být způsobeno zlepšeným spánkem – jeho nedostatek totiž může zhoršovat pocity úzkosti a další poruchy nálady. Adenosinové receptory, na které se kofein váže, se ale podílejí i na modulaci dalších neurotransmiterů, které mají vliv na pocity štěstí, strachu nebo míry stresu.

Omezení kofeinu může mít také zásadní vliv při problémech s pálením žáhy a u poruch trávení. Kofein totiž vyvolává sekreci kyseliny v žaludku a oslabuje jícnový svěrač. Vynecháním kofeinu také prospějete svému kardiovaskulárnímu systému – kofein zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci. V tomto ohledu ale záleží na míře tolerance, kterou si tělo vytvořilo.

Zdravější zuby a lepší trávení

Nejen káva, ale i třeba čaj, obsahují sloučeniny, které způsobují zabarvení zubní skloviny. Vysazením kofeinu tak můžete zlepšit zdraví svého chrupu a ústní dutiny. Kofein také ovlivňuje vnímání některých chutí – zejména té sladké. Při kofeinovém detoxu tak můžete být vnímavější na některé chutě.

Kofein působí také na hladkou svalovinu střev, zejména v tlustém střevě. Způsobuje jejich kontrakci a vyvolává nutkání defekovat. Kofein může také změnit konzistenci vaší stolice – zvláště pokud pijete velké množství kávy, protože kofein ovlivňuje vstřebávání vody. Kromě toho působí i jako mírné diuretikum. Je to dáno tím, že váže adenosinové receptory v ledvinách, což mění způsob výměny sodíku a ovlivňuje zadržování vody. Podle některých studií také dráždí močový měchýř, což může způsobovat častější nutkání močit. Vynechání kofeinu tak může snížit počet návštěv toalety.

Pokud uvažujete o vyřazení kofeinu ze svého jídelníčku, je vhodnější zvolit postupné snižování dávek než rázný konec. Celková detoxifikace organismu od kofeinu obvykle trvá dva až tři týdny a díky postupnému snižování dávky se můžete do značné míry vyhnout zmíněným abstinenčním příznakům. Jejich projevy a délka budou záviset na tom, jak dlouho a v jaké míře jste až doposud kofein konzumovali, vaší kondici a celkovém zdraví.


Další články v sekci