Na novém ostrůvku Niidžima došlo k dalším dramatickým erupcím

Podmořská sopka, která dala vzniknout novému ostrůvku u japonské Iwodžimy, opět chrlí mohutná oblaka popela a dýmu.

06.12.2023 - Stanislav Mihulka



Na přelomu letošního října a listopadu došlo k sérii velkých podmořských erupcí ve vulkanicky velmi „horké“ oblasti u japonského ostrova Iwodžima. Během těchto erupcí vznikl zhruba kilometr od jižního pobřeží Iwodžimy nový vulkanický ostrov, který dostal jméno Niidžima (Nový ostrov).

Jak potvrdily satelitní snímky ze 3. listopadu, ostrůvek Niidžima je viditelný i z vesmíru. Nejvyšší bod ostrova se tyčí jen zhruba 20 metrů nad mořskou hladinou a jeho rozloha se pohybuje okolo 100 metrů čtverečních. Počátkem listopadu erupce ustávaly a odborníci se domnívali, že ostrov brzy zmizí pod hladinou moře.

Nová erupce na Niidžimě

Situace se ale změnila 23. listopadu, kdy došlo k dalším mohutným erupcím. Nad Niidžimou se vytvořil mohutný sloup popela a dýmu, který sahal do výšky okolo 200 metrů. Vše nasvědčuje tomu, že podmořský vulkán v této oblasti ještě neřekl své poslední slovo.

Vulkanologové si zatím nejsou jistí, zda nová série erupcí přispěje k zachování ostrova Niidžima anebo naopak uspíší jeho zánik. Stále platí, že o osudu nového vulkanického ostrova rozhoduje především jeho složení. Pokud Niidžimu tvoří především láva, která dokáže odolávat vlnám, nejsou jeho vyhlídky úplně bez šancí.

Iwodžima i s novým ostrůvkem Niidžima jsou součástí Ohnivého kruhu v Pacifiku, kde se v důsledku tektonických pohybů odehrává spousta vulkanických erupcí i zemětřesení. Objevení nových ostrovů či jejich částí zde není nic výjimečného. Ostatně Niidžima není jediným vulkanickým ostrovem tohoto jména – podstatně větší ostrov Niidžima se nachází v oceánu asi 163 kilometrů jižně od Tokia a má za sebou bohatou historii erupcí i zemětřesení.


Další články v sekci