Plastový odpad nám přerůstá přes hlavu. Existuje cesta, jak odvrátit plastokalypsu?

Svět je zamořený obrovským množstvím plastů a jejich množství stále narůstá. Přesto je podle odborníků možné dosáhnout zastavení produkce plastového odpadu, pokud se podaří prosadit opatření, která ovšem nejspíš nebudou příliš populární

29.12.2023 - Stanislav Mihulka



Lidstvo mezi lety 1950 a 2021 vyprodukovalo asi 11 miliard tun plastů. Z tohoto impozantního množství je stále k užitku okolo dvou miliard tun, zbývající část připadá na odpad. Přibližně 12 procent plastového odpadu se podařilo recyklovat, 17 procent bylo spáleno a zbývajících asi 71 procent skončilo na skládkách nebo v tom horším případě někde v životním prostředí.

Při současném tempu vzroste celosvětový objem plastového odpadu do roku 2050 o 60 procent. Už teď je ale situace velmi vážná. Plastový odpad je doslova všude, včetně lidských těl a prakticky všech dalších organismů na Zemi. Zdravotní důsledky sice zatím nejsou příliš jasné o pozitivní dopady ale s velkou pravděpodobností nepůjde.

Plán na zastavení plastokalypsy

Stále ale existuje naděje, že se  nám plastovou hrozbu podaří zastavit. Většina zemí světa nedávno souhlasila, že se v budoucnu zaváží k ukončení produkce plastového odpadu do roku 2040. Dnes to zní jako nereálná fantazie, podle odborníků Kalifornské univerzity je to ale v podstatě možné – pokud se nám povede zkombinovat devět různých strategií. Výsledkem by mohl být pokles roční produkce plastů o více než 87 procent.

Jaké strategie to jsou? Jednou z klíčových je nařízení, aby všechny nové výrobky z plastu obsahovaly minimálně 30 procent recyklovaného plastu. Jen toto nařízení samo o sobě zajistí, že v roce 2050 bude o 30 procent odpadu méně, než kolik uvádějí dnešní předpovědi. Dalších pár procent by přidalo zastropování produkce plastů na úrovni roku 2025.

TIP: Zneklidňující nález: Na ostrově Trindade byly objeveny „horniny“ z plastu

Významným příspěvkem k zastavení produkce plastového odpadu by byla i daň z plastů, která by dopadla na zákazníky. Výtěžek z této daně by bylo možné investovat do globální infrastruktury na zpracování odpadů. Prosadit taková opatření ale pochopitelně nebude snadné. Lídrem v produkci plastů jsou dnes Spojené státy, a podle všeho by to měli být oni, kdo bude udávat směr v úsilí zvládnout problém s plasty.


Další články v sekci