Vědci rekonstruovali biblickou zkázu Jeruzaléma po dobytí Babylóňany

Detailní analýzy ruin významné budovy v Jeruzalému prozradily první známé detaily o zničení Jeruzaléma dobyvateli v roce 587 před naším letopočtem

27.07.2023 - Stanislav Mihulka



Nejvýznamnější novobabylónský král Nebukadnesar II. oblehl v letech 589 až 587 před naším letopočtem již podruhé během své vlády Jeruzalém, tehdy hlavní město Judského království, vzpurného vazala říše Novobabylonské. V roce 587 (podle některých pramenů 586) př. n. l. Babylóňané město dobyli a tentokrát byli velmi důkladní. Zničili Šalamounův (První) chrám, město vypálili a většinu obyvatel odvedli do babylónského zajetí.

Zničení Šalamounova chrámu a zboření Jeruzaléma je považováno za jednu z nejvýznamnějších událostí celého starověku, která má dodnes vliv na světová náboženství. Přesto jsou naše vědomosti o této události až překvapivě kusé. Hlavním zdrojem informací je v tomto případě Starý zákon, který říká, že dobyvatelé tehdy zapálili každý dům v Jeruzalému. Izraelští archeologové se rozhodli události související se zničením Jeruzaléma rekonstruovat pomocí moderních metod.

Katastrofa stará 2 500 let

Rekonstruovat katastrofu, k níž došlo před více než 2 500 lety, není úplně jednoduché, i když jde o událost velmi intenzivně prozkoumanou předešlými výzkumy. Nitsan Shalomová z Telavivské univerzity a její kolegové k tomu využili pokročilé analytické metody, včetně infračervené spektroskopie s Fourierovou transformací (FTIR) a archeomagnetické analýzy. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil odborný časopis Journal of Archaeological Science.

Badatelé si pro rekonstrukci vybrali budovu, které přezdívají „Building 100“. Jde o výjimečně velkou stavbu, luxusní dvoupatrovou rezidenci, kde nepochybně žila tehdejší elita. Stavba byla obydlená až do oblehání babylonským vojskem a po dobytí města ji zničil požár. Analýza magnetických signálů z kousků rozbitého nádobí a zdiva prozradila, že útočníci (pravděpodobně) založili oheň v budově záměrně a na několika místech současně.

TIP: Archeologové objevili v Jeruzalémě stopy po zemětřesení popsaném v Bibli

Oheň se rozšířil a došlo k rychlému zhroucení budovy. Podle autorů studie to ukazuje na značné úsilí žhářů, kteří se opravdu snažili budovu důkladně zničit a znemožnit její další využití. Tento výzkum je vůbec první vědecký příspěvek k tomu, co se v roce 587 př. n. l. v Jeruzalému stalo.


Další články v sekci