29. červenec 2022 se stal novým nejkratším dnem v historii měření

01.08.2022 - Stanislav Mihulka

Středa 29. července byla podle přesných měření o 159 milisekund kratší. Jde o nejkratší den v historii přesných měření délky dne, které se provádí od 70. let minulého století.


Reklama

Už ze základní školy víme, že Země se otočí kolem své osy zhruba jednou za 24 hodin. Na rotaci naší planety ale působí řada faktorů, kvůli kterým se délka jednotlivých dní na Zemi může nepatrně lišit. Roli hrají například slapové síly mezi Zemí a Měsícem, složitost pohybu roztaveného jádra planety a další faktory. Z dlouhodobého hlediska Země svou rotaci spíše zpomaluje a každé století se průměrný den o pár milisekund zkrátí.

Mezinárodní agentura International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS) neustále velmi přesně měří rotaci Země. Dělají to z velmi praktických důvodů, kvůli korekcím pro systémy satelitní navigace. Podle jejich měření ve středu 29. července 2022 padl rekord v nejkratší délce dne. Tento den byl o 159 milisekund kratší. Jeden den tak netrval 86 400 sekund, ale „jen“ 86 399,841 sekundy. Jde o nejkratší den v historii přesných měření délky dne, které se provádí od 70. let minulého století.

Připoutejte se, zrychlujeme…

Přestože jde o zajímavý historický záznam, příliš dlouho tento rekord zřejmě nevydrží. Měření IERS ukazují, že rekordně krátkých dnů přibývá. Zatímco mezi léty 1973 až 2019 skočil roční účet vždy v „časovém přebytku“, od roku 2020 se situace změnila. Rok 2020 byl podle měření IERS kratší o 1,3 milisekundy, rok 2021 už o 65,15 milisekundy a letošek zatím vychází kratší o 116,53 milisekundy. Proč se rychlost rotace v poslední době zvyšuje není jasné, podle jedné z teorií by změna mohla souviset se změnami osy rotace Země, jednoznačnou odpověď ale vědci nemají.

TIP: Jak se měří přesný čas: 60 let od prvních atomových hodin

Proměnlivá délka dne na Zemi poněkud komplikuje život počítačovým systémům a dalším technologiím, které jsou závislé na naprosto přesném času. Naštěstí ale nejde o příliš velké odchylky. Pokud se „nahromadí“ určitě zpoždění v otáčení planety, přidává se jedna „bonusová“ sekunda k poslednímu dni roku. Naposledy k tomu došlo 31. prosince 2016. Pokud by ale pokračoval současný trend zrychlující se rotace, musel by ke slovu přijít nástroj s opačným znaménkem – záporná sekunda. Zatímco těch kladných bylo od roku 1972 užito již 27×, záporná vyrovnávací sekunda doposud využita nebyla.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907