Čtyřicet let rezivěl a zarůstal plevelem: Nyní půjde do aukce za 10 milionů

30.12.2016 - Zuzana Rychlá

Vrak automobilu Aston Martin DB4, nalezený nedávno v New Hampshire, jde do aukce. Očekávaná cena je 10 milionů korun


Reklama

Dokázal vyvinout maximální rychlost 219 km/h a měl se stát konkurencí sporťákům Ferrari a Maserati. Téměř půl století ale strávil zaparkovaný a zarůstající plevelem na okraji pozemku rodinné usedlosti v Massachusetts. Řeč je o klasickém kupé Aston Martin DB4 vyrobeném v tisícové sérii v roce 1962 v Anglii.

Na 40 let rezavějícího krasavce, v jehož výbavě nechybí rádio Motorola, sedmnáctipalcový volant, nádherná, původně chromovaná drátěná kola a kožený interiér, se nyní může těšit nový majitel – po nezbytné očistě půjde tento veterán 18. ledna do aukce. I přes jeho žalostný stav, odhaduje aukční síň Scottsdale Auction jeho cenu mezi 375 až 475 tisíci dolary (asi 9,7 až 12,3 milionu korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907