5 nejznámějších popularizátorů světa vědy: Dáma a pánové, díky kterým nás věda baví

16.02.2021 - Vilém Koubek

Věda nemusí být komplikovaná – a co víc, dokonce dokáže zaujmout a bavit. Alespoň to tvrdí její popularizátoři, kteří „stravitelnou“ formou šíří osvětu, a mimo jiné tak běžným smrtelníkům pomáhají pochopit okolní svět a lépe o něj pečovat

<h3>Dopisy mimozemšťanům</h3><p><strong>Carl Edward Sagan | profese: astronom, astrofyzik</strong></p><p>Jeden z nejslavnějších popularizátorů vědy, <strong>Carl Sagan</strong>, publikoval přes šest set odborných prací a napsal nebo se podílel na vydání více než dvacítky knih. Zároveň se stal spoluautorem a moderátorem legendárního seriálu <em>Cosmos: Cesta do neznáma</em>, který získal řadu ocenění a zhlédlo jej na pět set milionů lidí v šedesáti zemích. Coby podporovatel programu SETI na hledání mimozemské inteligence <strong>Sagan také navrhl podobu prvních fyzických zpráv, jež zamířily do vesmíru s cílem oslovit případné jiné civilizace</strong>. Jednalo se o kovové destičky pokryté piktogramy a o dvojici zlatých desek se „zvuky Země“.</p>

Dopisy mimozemšťanům

Carl Edward Sagan | profese: astronom, astrofyzik

Jeden z nejslavnějších popularizátorů vědy, Carl Sagan, publikoval přes šest set odborných prací a napsal nebo se podílel na vydání více než dvacítky knih. Zároveň se stal spoluautorem a moderátorem legendárního seriálu Cosmos: Cesta do neznáma, který získal řadu ocenění a zhlédlo jej na pět set milionů lidí v šedesáti zemích. Coby podporovatel programu SETI na hledání mimozemské inteligence Sagan také navrhl podobu prvních fyzických zpráv, jež zamířily do vesmíru s cílem oslovit případné jiné civilizace. Jednalo se o kovové destičky pokryté piktogramy a o dvojici zlatých desek se „zvuky Země“.

<h3>Britský poklad</h3><p><strong>sir David Frederick Attenborough | profese: přírodovědec, komentátor</strong></p><p>Jméno <strong>Davida Attenborougha</strong> se již víc než šedesát let pojí s dokumentární činností: Nejvíc se proslavil sérií naučných pořadů <em>Life</em>, kterou vytvořil se stanicí BBC. Jako jediný v dějinách obdržel cenu Britské akademie filmového a televizního umění za účinkování v černobílém, barevném, HD, 3D i 4k pořadu. Mimo jiné je rovněž držitelem Primetime Emmy Award, za práci komentátora a vypravěče, a v anketě BBC se umístil mezi stovkou nejvýznamnějších Britů historie. <strong>Na jeho počest bylo pojmenováno přes dvacet živočišných druhů.</strong></p>

Britský poklad

sir David Frederick Attenborough | profese: přírodovědec, komentátor

Jméno Davida Attenborougha se již víc než šedesát let pojí s dokumentární činností: Nejvíc se proslavil sérií naučných pořadů Life, kterou vytvořil se stanicí BBC. Jako jediný v dějinách obdržel cenu Britské akademie filmového a televizního umění za účinkování v černobílém, barevném, HD, 3D i 4k pořadu. Mimo jiné je rovněž držitelem Primetime Emmy Award, za práci komentátora a vypravěče, a v anketě BBC se umístil mezi stovkou nejvýznamnějších Britů historie. Na jeho počest bylo pojmenováno přes dvacet živočišných druhů.

<h3>Poradí vám Merlin</h3><h3>Neil deGrasse Tyson | profese: astrofyzik</h3><p>Coby vystudovaný astrofyzik a planetární vědec se <strong>Neil deGrasse Tyson</strong> stal v roce 1996 ředitelem newyorského Haydenova planetária. Až do roku 2005 psal sloupek pro magazín <em>Natural History</em>. V téže době navíc pod pseudonymem Merlin odpovídal na dotazy čtenářů týkající se vesmíru v časopise StarDate. Na kontě má šestnáct knih, na stanici PBS uváděl popularizační pořad Nova ScienceNow a objevil se také v mnoha filmech i seriálech.<strong> Za svůj přínos ke kosmickému programu obdržel medaili NASA Distinguished Public Service Medal.</strong> Zároveň si vysloužil ocenění Public Welfare Medal, udělované americkou akademií věd za podněcování zájmu veřejnosti o svět nauk.</p>

Poradí vám Merlin

Neil deGrasse Tyson | profese: astrofyzik

Coby vystudovaný astrofyzik a planetární vědec se Neil deGrasse Tyson stal v roce 1996 ředitelem newyorského Haydenova planetária. Až do roku 2005 psal sloupek pro magazín Natural History. V téže době navíc pod pseudonymem Merlin odpovídal na dotazy čtenářů týkající se vesmíru v časopise StarDate. Na kontě má šestnáct knih, na stanici PBS uváděl popularizační pořad Nova ScienceNow a objevil se také v mnoha filmech i seriálech. Za svůj přínos ke kosmickému programu obdržel medaili NASA Distinguished Public Service Medal. Zároveň si vysloužil ocenění Public Welfare Medal, udělované americkou akademií věd za podněcování zájmu veřejnosti o svět nauk.

<h3>Pro děti i dospělé</h3><p><strong>William Sanford Nye | profese: inženýr</strong></p><p>Popularizátor známý jako <strong>Bill Nye</strong> začal svou kariéru na postu mechanika u společnosti Boeing. Letecký průmysl však brzy opustil a dal se na dráhu komika. V roce 1993 pak pro americkou televizi KCTS-TV vytvořil naučný dětský pořad <em>Bill Nye the Science Guy</em> neboli <em>„vědátor Bill Nye“</em>, který nakonec vedle mládeže oslovil také dospělé a proměnil se v obrovský hit. Nové epizody vznikaly až do roku 1998, přičemž si <strong>show vysloužila 23 nominací na cenu Emmy a 19 jich proměnila</strong>. Nye se stal hvězdou a objevoval se v seriálech i filmech. Jeho zatím nejnovější počin se jmenuje <em>Bill Nye Saves the World</em>, tedy <em>„Bill Nye zachraňuje svět“</em>, a je ke zhlédnutí na streamovací službě Netflix.</p>

Pro děti i dospělé

William Sanford Nye | profese: inženýr

Popularizátor známý jako Bill Nye začal svou kariéru na postu mechanika u společnosti Boeing. Letecký průmysl však brzy opustil a dal se na dráhu komika. V roce 1993 pak pro americkou televizi KCTS-TV vytvořil naučný dětský pořad Bill Nye the Science Guy neboli „vědátor Bill Nye“, který nakonec vedle mládeže oslovil také dospělé a proměnil se v obrovský hit. Nové epizody vznikaly až do roku 1998, přičemž si show vysloužila 23 nominací na cenu Emmy a 19 jich proměnila. Nye se stal hvězdou a objevoval se v seriálech i filmech. Jeho zatím nejnovější počin se jmenuje Bill Nye Saves the World, tedy „Bill Nye zachraňuje svět“, a je ke zhlédnutí na streamovací službě Netflix.

<h3>Emoce, nástroje a maso</h3><p><strong>Valerie Jane Morris-Goodallová | profese: bioložka</strong></p><p>Přední světová odbornice na šimpanze v sobě objevila lásku ke zvířatům již v útlém věku a zasvětila jim celý život. Po studiu na Cambridgeské univerzitě nějakou dobu přednášela v posluchárnách Oxfordu. Pak ovšem odcestovala do Afriky a začala tam spolupracovat s primatologem Louisem Leakeyem: <strong>Právě on podpořil její náklonnost k šimpanzům a pomohl jí odstartovat výzkum, který trvá už šedesát let.</strong> Díky práci <strong>Jane Goodallové</strong> víme, že tito primáti projevují emoce, dovedou používat nástroje a v jejich stravě hraje roli i maso. <strong>Věhlasná bioložka se stala rovněž zakladatelkou ochranářské organizace nesoucí její jméno a od roku 2002 působí jako posel míru OSN.</strong></p>

Emoce, nástroje a maso

Valerie Jane Morris-Goodallová | profese: bioložka

Přední světová odbornice na šimpanze v sobě objevila lásku ke zvířatům již v útlém věku a zasvětila jim celý život. Po studiu na Cambridgeské univerzitě nějakou dobu přednášela v posluchárnách Oxfordu. Pak ovšem odcestovala do Afriky a začala tam spolupracovat s primatologem Louisem Leakeyem: Právě on podpořil její náklonnost k šimpanzům a pomohl jí odstartovat výzkum, který trvá už šedesát let. Díky práci Jane Goodallové víme, že tito primáti projevují emoce, dovedou používat nástroje a v jejich stravě hraje roli i maso. Věhlasná bioložka se stala rovněž zakladatelkou ochranářské organizace nesoucí její jméno a od roku 2002 působí jako posel míru OSN.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykousat soupeře

psi a šakali
stáří:
přes 4 000 let | kde: Egypt

Psi a šakali patří mezi nejstarší, nejkrásnější a současně i nejlépe dochované hry v dějinách. Herní desku se podařilo najít v thébské hrobce a datuje se zhruba do roku 1800 př. n. l. Nalezl ji britský archeolog Howard Carter, který ovšem vstoupil do historie především jako objevitel místa posledního odpočinku faraona Tutanchamona. Stolek vyřezaný ze slonoviny, se zásuvkou na herní komponenty, dnes vystavuje newyorské Metropolitní muzeum umění. Známe však i starší kusy, a to v tisíce kilometrů vzdáleném Ázerbájdžánu, kde existuje herní deska vyrytá do skály příbytku. Je nejméně o dvě století starší než luxusní egyptský výrobek a zřejmě sloužila lidem mnohem nižšího sociálního postavení. Obliba zmíněné „deskovky“ se tedy zjevně rychle rozšířila po celém Blízkém východě i střední Asii.

Moderní název „psi a šakali“ vymyslel Carter podle tvaru hlav herních hůlek, patřících jednomu či druhému hráči. Je možné, že v historii byla hra známá spíše jako „58 děr“, což koresponduje s jejím cílem – posunout pět hůlek v dírkách tak, aby opustily herní plochu dřív než ty soupeřovy. Původní přesná pravidla však již zavál čas. (foto: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Zajímavosti
Revue
Vesmír

Microsyops latidens nejspíš miloval ovoce, což mělo své následky na jeho chrupu.

Věda

Od svých afrických bratranců se lev asijský liší mimo jiné i poněkud méně bohatou hřívou, o jejímž pravém smyslu kolují četné dohady.

Příroda

Britské vojenské konzervy? Půlka mrkve, půlka brambory, dvě cibule, čtyři lžíce sádla, sůl a olej.  Vojenské konzervy značky Maconochie neměly nijak valnou reputaci.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907