72 hodin s 72 jedovatými hady: Před 41 lety se zrodil pozoruhodný rekord

20.01.2021 - Martin Reichman

Na počátku byla láska k hadům i obyčejná mužská ješitnost – před 41 lety se zrodil jeden z bláznivých příspěvků do Guinnessovy knihy rekordů


Reklama

„Dokážu všem, že jedovatí hadi útočí, jen když jsou k tomu vyprovokováni,“ prohlásil před 41 lety recepční z indického hotelu a amatérský herpetolog Neelam Kumar Khaire. Jak řekl, tak i udělal – 20. ledna 1980 vstoupil do skleněného výběhu s 72 jedovatými hady a zůstal v něm 72 hodin. Společnost mu tvořilo 27 kober monoklových 24 zmijí řetízkových, 9 kober indických, 8 bungarů proužkovaných a 4 další hadi. Svým počinem Neelam nejen že ukázal mírumilovnou povahu hadů, vysloužil si navíc i zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Zápis do populární knihy byl ale vlastně jen začátkem…

Láska k hadům i mužská ješitnost

Důvodem počínání mladého Inda byla láska k hadům. Dnes uznávaný herpetolog nesnesl pohled na zabíjení hadů, kteří byli častými nezvanými návštěvníky plážového resortu poblíž Bombaje, kde pracoval. Začal proto hady chytat a odnášel je do volné přírody. Později si doma zařídil malý hadí park. Právě ten byl podle Neelama na počátku jeho rozhodnutí absolvovat hadí experiment. Sliboval si totiž, že zájem médií by mohl přilákat investory a on by tak mohl svým hadům vytvořit lepší podmínky.

TIP: Ten, který tančí s hady: Nebojácný mladík se čtyřmetrovou kobrou královskou

Kromě toho byla ve hře i typická mužská ješitnost – do té doby platný rekord v délce pobytu s jedovatými hady držel Peter Snyemaris z Johannesburgu, který vydržel s 24 jedovatými hady úctyhodných 50 hodin. Podle Neelama je ale jedinou opravdovou zemí hadů Indie a rozhodl se proto, že Jihoafričanův rekord překoná.

Nutno dodat, že Neelamovi se splnilo i jeho hlavní přání vybudovat hadům bezpečné útočiště. Od roku 1986 totiž úspěšně provozuje hadí svět v zoologickém parku Rajiva Gandhiho v Puné, osmém největším městě Indie.

  • Zdroj textu:

    India Today

  • Zdroj fotografií: India Today

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907