Američanka se živí navrhováním jmen pro děti: Její služby vyjdou i na tisíce dolarů

20.04.2022 - Martin Reichman

Výběr vhodného jména pro dítě nemusí být úplně snadnou záležitostí. Pro rodiče, kteří si s výběrem neví rady, existují profesionální poradci a návrháři

<p>Výběrem jména mohou rodiče ovlivnit budoucnost svých potomků víc, než se zdá. </p>

Výběrem jména mohou rodiče ovlivnit budoucnost svých potomků víc, než se zdá. 


Reklama

Správný či možná spíše vhodný výběr jména pro dítě je důležitější, než by se mohlo zdát. Ostatně řada výzkumů opakovaně prokázala, že už od útlého školního věku čelí děti ze strany spolužáků i učitelů různému zacházení – byť zřejmě ne vždy zcela vědomému – podle toho, jak se jmenují. Tak jako v mnoha jiných oblastech, lze i výběr jména svěřit do rukou odborníků. 

Jednou z nich je i třiatřicetiletá Taylor A. Humphreyová z New Yorku, která se již léta živí tím, že rodičům pomáhá vybrat nejvhodnější jméno pro jejich dítko. Služby Taylor nejsou zrovna levné – svým klientům účtuje od 1 500 až do 10 000 dolarů (33 až 220 tisíc korun). Výsledná sazba se odvíjí od náročnosti poptávaných služeb – od základní telefonické konzultace na základě dotazníku, až po komplexní genealogické šetření. Výsledkem je vždy seznam jmen a doporučení, proč které jméno zvolit.

K netradiční profesní dráze se Taylor dostala oklikou. Po absolvování univerzity si vyzkoušela řadu zaměstnání, včetně psaní scénářů. Už tehdy se jí jevil jako nejnapínavější proces výběru jmen pro své postavy. Později se se svou vášní svěřila sociálním sítím. Ohlas, který její poradenství na internetu vyvolalo, ji pak přivedl na myšlenku stát se profesionální návrhářkou jmen.

TIP: Indonéskému chlapci dali rodiče jméno Google. Má mu to usnadnit život

A jak vlastně výběr vhodného jména probíhá? Na začátku celého procesu je vždy průzkum zahrnující pátrání v databázích sociálního zabezpečení nebo třeba ve filmových titulcích. Svou váhu mají také aktuální trendy – například jména spojená s katastrofami (Katrina, Isis) nejsou dnes u Taylořiných zákazníků příliš populární, stejně jako jména technologických služeb (Alexa, Siri). Klientela návrhářky je velmi pestrá – nejčastěji se setkává s rodiči, kterým dochází inspirace u třetího nebo čtvrtého miminka, její služby ale využívají i rodiny pyšnící se předlouhým rodokmenem.

Skrytá moc písmen

Při výběru jména mohou rodiče ovlivnit budoucnost svých potomků víc, než se zdá. Řada výzkumů opakovaně prokázala, že už od útlého školního věku čelí děti ze strany spolužáků i učitelů různému zacházení – byť zřejmě ne vždy zcela vědomému – podle toho, jak se jmenují. Dle britské psycholožky Sally-Anne McCormackové musejí žáci s bizarně či neobvykle znějícími jmény častěji snášet posměch a nepříznivé přijetí okolí, což se s nimi může táhnout po zbytek života

TIP: Mají 11 dětí, přesto si k jejich pojmenování vystačili jen se čtyřmi písmeny

Obecně platí, že „šťastnější“ jsou v kolektivu ti s krátkým a snadno zapamatovatelným jménem: Podle výzkumů se s nimi ostatní víc baví a snáz si je oblíbí. Dokonce mají takové děti údajně vyšší šanci získat později lepší práci. Překvapivě hraje rovněž důležitou roli, kolikáté v abecedě je první písmeno jména, respektive příjmení. Čím víc se totiž blíží jejímu konci, tím těžší je pro jeho nositele se prosadit, a již od školních let proto musí být bojovnější.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907