V klikatých roklích marsovského Valles Marineris se skrývá drak. Vytvaroval ho vítr nebo voda
Kamera HiRISE (High Resolution Imagine Science Experiment), která z paluby americké sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) snímá povrch rudé planety, je zřejmě tak trochu nerd se zálibou ve sci-fi a fantasy. Není to tak dávno, co objevila na Marsu logo Hvězdné flotily z příběhů Star Treku.
Nedávno si tato kamera připsala další pozoruhodný objev, když vědci ve snímku složitého systému kaňonů a strmých údolí Valles Marineris, který se rozkládá v oblasti rovníku rudé planety, nalezli draka. Dotyčný snímek vznikl v roce 2007 a jedna jeho část důvěrně připomíná draka v jeho asijské variantě.
Tvar draka je ve skutečnost tvořený světle hnědým dnem kaňonů a tmavými uloženinami, které jsou neobvykle tvarované v podobě bloků o velikosti 100 až 500 metrů. Podle planetárních vědců v tomto případě působila tvárná deformace, při které nedochází k rozpadu či rozrušení hornin. Na vytvoření „draka“ se podílela síla větru nebo proudící vody.
TIP: Batman na Marsu? Jak vznikají podivné písečné duny na rudé planetě
Kameru HiRISE ovládá tým laboratoře Lunar and Planetary Lab na americké University of Arizona. Jde o nejvýkonnější kameru, kterou jsme kdy vyslali na cizí svět. Dosahuje rozlišení až 30 centimetrů na jeden pixel snímku. HiRISE pracuje od roku 2006 a během této doby vyfotila 2,4 procenta povrchu rudé planety. Mise sondy MRO na oběžné dráze Marsu stále pokračuje a můžeme se tak těšit, jaký pozoruhodný objev si připíše příště.
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)
HistorieCo se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)
VědaPerleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, Honzach, CC BY-SA 4.0)