Americký sen Jana Antonína Beneše: Bratra Edvarda podporoval ze zámoří

05.11.2019 - Martin Nekola

Snaha o lepší živobytí zavedla staršího bratra prezidenta Beneše do amerického města Milwaukee

<p>Jan Antonín Beneš (vlevo) zamířil do Milwaukee ve Wisconsinu.</p>

Jan Antonín Beneš (vlevo) zamířil do Milwaukee ve Wisconsinu.


Reklama

Rodiče budoucího prezidenta Edvarda Beneše, Matěj a Anna, přivedli v západočeských Kožlanech na svět v rozmezí let 1865 až 1884 celkem sedm chlapců a tři děvčata. Osm dětí se dožilo dospělosti a tři z nich, Jan, Vojta a Edvard prožili větší či menší část života v emigraci (viz Všichni prezidentovi sourozenci). Rozvětvená rodina druhého čs. prezidenta nikdy neměla na růžích ustláno. Slavné jméno bylo často spíše překážkou nežli výhodou. Benešové nicméně prokázali průbojnost a velké pracovní nasazení, kterým už v mládí proslul jejich nejmladší bratr Edvard. 

Vzhůru za moře

Druhý nejstarší syn Jan Antonín Beneš (1870–1957) se vyučil truhlářem a dobrodružná povaha jej v mládí zavedla do zámoří, konkrétně do města Milwaukee ve státě Wisconsin se silnou českou menšinou. Natrvalo se zde usadil, založil truhlářskou dílnu a posléze se věnoval i prodeji realit. Svého syna pojmenoval Edward a dceru Irma. Odešel v roce 1889, budoucímu prezidentovi bylo tehdy sotva pět let. Pravidelně zasílal z Ameriky peníze na přilepšenou rodičům a také „malému Eduškovi“ na vzdělání. Setkali se až o plných šestatřicet let později, kdy přijel na vůbec první návštěvu rodné vlasti, a namísto roztomilého chlapečka před ním stál ministr zahraničí a jeden z nejvlivnějších politiků

Znovu zavítal do Československa v neveselých časech po Mnichovské dohodě. Setrval několik měsíců do května 1939, zažil tedy bratrovu abdikaci na prezidentský úřad i německou okupaci. I jako americký občan měl Jan Beneš značné potíže opustit Protektorát a doma ve Wisconsinu nešetřil při besedách s krajany obavami z budoucího vývoje pod nacistickou správou. Následující měsíce mu daly za pravdu.

Na samém počátku druhé světové války se setkal s Edvardem v New Yorku, zřejmě při příležitosti Světové výstavy. Na další cestu do Prahy si vybral opět chmurné období po únoru 1948. Země zrovna truchlila ze záhadné smrti ministra zahraničí Jana Masaryka a prezident jen bezmocně přihlížel, jak komunisté nastolují diktaturu. Po návratu do zámoří v červnu 1948 odmítal cokoliv sdělovat tisku. Když Edvard Beneš 3. září 1948 skonal ve své vile v Sezimově Ústí, Jan v rozmluvách s rodinou poznamenal, že jej zahubilo zlomené srdce a zármutek nad osudem státu, pro který tolik obětoval. 

Všichni prezidentovi sourozenci

  • Václav Beneš (1865–1919) - učitel, za první světové války kvůli odbojové činnosti bratra Edvarda vězněn, po propuštění s podlomeným zdravím brzy umírá.
  • Regina Benešová (1867–1954) - provdala se za statkáře Hoppa z Kožlan
  • Cecilie Benešová (1869–1869)
  • Jan Beneš (1870–1957) - usadil v Milwaukee, kde si zařídil truhlářskou dílnu a později prosperující realitní kancelář.
  • Barbora Benešová (1872–1940) - provdala se za statkáře Vožeha z Kožlan.
  • Bedřich Beneš (1875–1939) - majitel mlýna v Plané nad Lužnicí. 
  • Albert Beneš (1877–1877)
  • Vojtěch Beneš (1878–1950) - vlivný exulant a významný sociálnědemokratický politik.
  • Ladislav Beneš (1881–1931) - zámečník, mistr a úředník v ČKD. 
  • Edvard Beneš (1884–1948) - politik a československý prezident

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907