Andorra: Růst horského trpaslíka

16.04.2013

Andorra stála vždy stranou světového dění. Zatímco v Evropě vznikaly a zanikaly říše a měnila se politická zřízení, život ve zdejších horách zůstával po staletí stejný. Teprve v posledních desetiletích se historicky dané zřízení začíná zvolna měnit

Jako staré hrady - Typická architektura Andorry připomíná středověké tvrze
Jako staré hrady - Typická architektura Andorry připomíná středověké tvrze

Reklama

Když dal Napoleon v roce 1806 Andoře ústavu, používala vlajka tradiční katalánské barvy. V roce 1866 pak Napoleon III. dosáhl vřazení modré barvy, aby tak vyjádřil částečnou suverenitu Francie v zemi

Poloha Andorry vysoko v Pyrenejích předurčila její obyvatele k drsnému životu. Vždyť průměrná nadmořská výška země dosahuje 1 996 m. A hlavní město Andorra la Vella, které bylo založeno v „nižších partiích“ země, ve výšce 1 023 m, je nejvýše položené hlavní město Evropy. Výmluvné je i to, že jde zároveň o oblíbené lyžařské středisko. I když je tady v průměru 300 slunečných dní v roce, chladu a sněhu si Andořané užijí víc než ostatní evropské národy.

Odkázáni na silnice

Až do 20. století měla Andorra velice omezené dopravní spojení s vnějším světem. Dokonce ani dnes nemá země žádné letiště a spojení vzduchem je zajištěno jen prostřednictvím několika heliportů. Nejbližší letiště leží zhruba tři hodiny jízdy autem od hlavního města ve francouzských městech Toulouse a Perpignan a ve španělské Barceloně. Není zde ani železniční trať, ale pravidelnou autobusovou linkou se lze za 40 minut dopravit do francouzské stanice L'Hospitalet-près-l'Andorre, která zajišťuje spojení do Paříže a Barcelony. Jedinou přímou spojnicí Andorry se světem jsou tak silnice v celkové délce 279 km. Z toho ovšem téměř třetinu (76 km) tvoří nezpevněné komunikace.

Armáda ze samých důstojníků

Špatná dopravní dostupnost byla dlouhou dobu jednou z příčin relativně pomalého růstu populace. Vždyť v roce 1900 měla země 5 000 obyvatel a na dvojnásobek se jejich počet dostal teprve v roce 1960. O 10 let později to ovšem bylo už 20 000 a za posledních 40 let narostl počet Andořanů na 85 000.

V roce 1993 došlo v zemi, měřeno tempem událostí předchozích století, k bouřlivým politickým změnám. Andorra získala suverenitu, byla ustanovena parlamentní demokracie a ratifikována ústava. Z odtrženého státu se pomalu stává aktivní člen mezinárodní komunity.

Ještě téhož roku ustanovila Andorra svoji první misi v rámci OSN a začala posilovat svá diplomatická zastoupení.

Země si udržuje malou armádu, v níž slouží všichni muži v odpovídajícím zdravotním stavu. Na armádě je pozoruhodné, že všichni sloužící mají status důstojníků. Jde ovšem o spíše symbolický útvar, protože skutečnou odpovědnost za obranu země mají Francie a Španělsko.

Turisté a nízké daně

Navzdory začlenění mezi členské země Evropské unie není sama Andorra členem tohoto uskupení, ale má s Evropskou unií zvláštní vztah. V oblasti obchodu se zemědělskými výrobky má nečlenský status, ale v obchodu s průmyslovým zbožím je brána jako členský stát. Vzhledem k tomu, že země neměla nikdy vlastní měnu a do konce roku 1999 se zde platilo jak španělskými pesetami, tak francouzskými franky, bylo logické, že po vzniku eurozóny přešla na euro.

Evropská měna státu určitě pomáhá i v rozvoji turistiky, z níž plyne 80 % příjmů státní pokladny. Každoročně Andorru navštíví kolem 15 milionů turistů, které přitahuje její bezcelní status a prostředí zimních i letních středisek. Významným zdrojem příjmů je i bankovní sektor, který má status daňového ráje. I z toho důvodu má Andorra jednu z nejnižších hodnot nezaměstnanosti na světě – podle dlouhodobých statistik je zdejší míra zaměstnanosti bezmála stoprocentní.

STRUČNÉ DĚJINY

Podle tradice dal sám Karel Veliký v roce 803 zdejším obyvatelům výhradní právo na andorské území. Šlo o velkorysé gesto, jímž chtěl velký vládce poděkovat Andořanům za účinnou pomoc v boji proti Maurům.

V 10. století se Andorra dostala pod společnou správu hrabat z Urgellu a urgellského biskupství. V roce 988 dal tehdejší hrabě z Urgellu svou část andorských údolí diecézi výměnou za pozemky v Cerdanyi. Na 100 let tak země spadala pouze pod Urgellského biskupa. V roce 1095 však tehdejší biskup z Urgellu musel požádat o pomoc proti hrabství pány z Caboetu. Ti pak obdrželi Andorru od biskupa jako odměnu za pomoc. Dědicové rodu se ovšem vzápětí dostali do sporu se španělským biskupem a teprve Paréagská dohoda z roku 1287 udělala sporům přítrž. Podle ní se Andorra stala kondominiem pod vládou hrabat z Foix (dědiců pánů z Caboetu) a biskupa z Urgellu. Tento systém vlastně funguje dodnes, ale z francouzské strany je správa vykonávána prezidentem.

Z důvodu výrazné geografické odloučenosti a naopak nevýrazné síly zůstávala Andorra po dlouhá léta mimo hlavní proud evropské politiky. Kromě vazeb s Francií a Španělskem vlastně neměla žádné zahraničně-politické vztahy. Drobnou výjimkou bylo vyhlášení války Německé říši během 1. světové války. Země se ovšem bojů neúčastnila a kuriózně zůstala de facto ve válečném stavu až do roku 1957, protože nebyla zahrnuta do poválečné mírové smlouvy ve Versailles. V současnosti však zejména turistický ruch „vyhnal“ zemi z izolace. V roce 1993 byl modernizován politický systém Andorry a země se stala členem OSN a Rady Evropy.

LIDÉ

Obyvatelstvo

Počet obyvatel: 85 082 (odhad z července 2012), tedy asi o 8 000 víc než Zlín, o 5 000 méně než Pardubice
Očekávaná doba dožití: 82,5 let
Prům. počet dětí: 1,36 na jednu ženu
Kojenecká úmrtnost: 3,76 z 1 000 živě narozených
Věková struktura: 15,6 % děti do 14 let, 71,1 % obyv. ve věku 15 až 64 let, 13,3 % obyv. se dožívá více než 65 let
Etnické složení: 43 % Španělé, 33 % Andořané, 11 % Portugalci, 7 % Francouzi, 6 % ostatní
Jazyky: úřední jazyk je katalánština, dále se mluví francouzsky, kastilsky a portugalsky
Náboženství: převažuje římskokatolická církev
Nezaměstnanost: 2,9 %
Gramotnost: 100 %

Politika

Typ vlády: parlamentární demokracie (od března 1993)
Nezávislost: od roku 1278
Hlava státu: zvláštní forma vlády je označována jako kondominium, přičemž jedním vládcem je francouzský prezident a druhým španělský biskup z města Seu d'Urgell, kteří jsou v Andoře reprezentováni svými zástupci, od roku 1993 je kondominium kombinováno s parlamentní demokracií

Ekonomika

HDP na hlavu: 37 200 USD (odhad z roku 2011)
Měna: euro

GEOGRAFIE

Rozloha: 468 km2, zhruba stejnou plochu zabírá Praha
Hranice: 56,6 km s Francií, 63,7 km se Španělskem
Podnebí: mírné – chladné zimy se sněhem a teplá suchá léta
Minimální/maximální teploty (°C) – Les Escaldes 1 080 m n. m.: leden–březen -1–3/6–13, duben–červen 3–11/13–24,5, červenec–září 8–12/19–26, říjen–prosinec -1–8/6–19
Průměrné srážky (mm): leden–březen 35–55, duben–červen 55–105, červenec–září 65–75, říjen–prosinec 70–75
Nejnižší a nejvyšší bod: Riu Runer 840 m / Pic de Coma Pedrosa 2 946 m

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907