Anglie vybrala podobu nové plastové dvacetilibrovky

25.04.2016 - Martin Reichman


Reklama

Jsou hygieničtější, méně náchylné k poškození a odolnější. Vydrží asi 2,5krát déle než papírové bankovky. Plastové, či přesněji polymerové bankovky jsou běžné v mnoha zemích – ve svých peněženkách je nosí obyvatelé Austrálie, kde jsou v oběhu od osmdesátých let, Nového Zélandu, Mexika, Kanady, ale i třeba Rumunska, Vietnamu nebo třeba Nikaragui.

Nově se polymerové bankovky objeví i v Anglii - jako první vstoupí do oběhu již letos pětilibrová bankovka, která ponese tvář bývalého premiéra Winstona Churchilla. O rok později, tedy v roce 2017, přibude desetilibrová bankovka s tváří spisovatelky Jane Austenové. Minulý týden oznámila Bank of England i podobu nové dvacetilibrovky – zdobit ji bude tvář jednoho z nejznámějších anglických malířů Williama Turnera. Porota novou podobu bankovky vybírala z 29 701 návrhů. Nové plastové dvacetilibrovky s podobiznou Williama Turnera se do oběhu dostanou v roce 2020.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Bank of England

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907