Archeologové objevili 3200 let starou egyptskou pevnost z časů Samsona a Dalily

05.09.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Letecký snímek objevené egyptské pevnosti ve středním Izraeli. Pevnost přezdívaná „Galon Fortress“ pochází z doby biblického Samsona a Dalily.</p>

Letecký snímek objevené egyptské pevnosti ve středním Izraeli. Pevnost přezdívaná „Galon Fortress“ pochází z doby biblického Samsona a Dalily.


Reklama

Archeologové nedávno ve středním Izraeli objevili 3 200 let starou kamennou pevnost. Podle badatelů ji vystavěli Egypťané a Kananejci, s největší pravděpodobností jako obranu proti Pelištějcům, známým též jako Filištíni, kteří tehdy pronikali do východního Středomoří a právě kolem roku 1200 př. n. l. dobyli pobřeží v oblasti dnešní Gazy.

Podle prohlášení izraelské agentury Israel Antiquities Authority (IAA) tato pevnost pochází z doby, která se podle většiny odhadů shoduje s biblickým příběhem Samsona a Dalily.

Pevnost objevili studentští dobrovolníci, kteří se podílejí na vykopávkách s IAA. Objekt dostal přezdívku podle nedalekého kibucu „Galon Fortress“. Kibuc Galon se přitom nachází asi 70 kilometrů jižně od Jeruzaléma.

Podle archeologů jde úctyhodnou stavbu. Pevnost měla původně rozměry přibližně 18 × 18 metrů a v každém jejím rohu byla umístěna strážní věž. Dobrou představu poskytuje práh vstupu do pevnosti, který byl vytesán z masivního kusu skály vážícího zhruba tři tuny. V pevnosti se našla spousta zajímavých artefaktů, včetně stovek keramických nádob.

TIP: Archeologové objevili stavbu z království biblického krále Davida

Pevnost se nachází na strategicky položeném místě, vmáčknutá mezi izraelitská a pelištejská sídla. Vznikla v bouřlivé době za vlády Egypťanů, a zřejmě strážila významnou cestu podél dnešního vádí Nachal Guvrin. Geopolitická situace se ale nejspíš brzy změnila. Egypťané se stáhli zpět a Pelištejcům museli čelit samotní Kananejci. Jak se záhy ukázalo, bylo to nad jejich síly.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907