Archeologové objevili 3200 let starou egyptskou pevnost z časů Samsona a Dalily

05.09.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Letecký snímek objevené egyptské pevnosti ve středním Izraeli. Pevnost přezdívaná „Galon Fortress“ pochází z doby biblického Samsona a Dalily.</p>

Letecký snímek objevené egyptské pevnosti ve středním Izraeli. Pevnost přezdívaná „Galon Fortress“ pochází z doby biblického Samsona a Dalily.


Reklama

Archeologové nedávno ve středním Izraeli objevili 3 200 let starou kamennou pevnost. Podle badatelů ji vystavěli Egypťané a Kananejci, s největší pravděpodobností jako obranu proti Pelištějcům, známým též jako Filištíni, kteří tehdy pronikali do východního Středomoří a právě kolem roku 1200 př. n. l. dobyli pobřeží v oblasti dnešní Gazy.

Podle prohlášení izraelské agentury Israel Antiquities Authority (IAA) tato pevnost pochází z doby, která se podle většiny odhadů shoduje s biblickým příběhem Samsona a Dalily.

Pevnost objevili studentští dobrovolníci, kteří se podílejí na vykopávkách s IAA. Objekt dostal přezdívku podle nedalekého kibucu „Galon Fortress“. Kibuc Galon se přitom nachází asi 70 kilometrů jižně od Jeruzaléma.

Podle archeologů jde úctyhodnou stavbu. Pevnost měla původně rozměry přibližně 18 × 18 metrů a v každém jejím rohu byla umístěna strážní věž. Dobrou představu poskytuje práh vstupu do pevnosti, který byl vytesán z masivního kusu skály vážícího zhruba tři tuny. V pevnosti se našla spousta zajímavých artefaktů, včetně stovek keramických nádob.

TIP: Archeologové objevili stavbu z království biblického krále Davida

Pevnost se nachází na strategicky položeném místě, vmáčknutá mezi izraelitská a pelištejská sídla. Vznikla v bouřlivé době za vlády Egypťanů, a zřejmě strážila významnou cestu podél dnešního vádí Nachal Guvrin. Geopolitická situace se ale nejspíš brzy změnila. Egypťané se stáhli zpět a Pelištejcům museli čelit samotní Kananejci. Jak se záhy ukázalo, bylo to nad jejich síly.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907