Archeologové objevili v Egyptě rozsáhlý starověký tunel pod chrámem v Taposiris Magna

11.11.2022 - Stanislav Mihulka

Pod velkým chrámem Usira a Eset v Taposiris Magna na břehu Středozemního moře vedl inženýrsky pozoruhodný vodovodní tunel

<p>Tunel objevený pod chrámem Usira a Eset v Taposiris Magna. <em>(foto: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, </em><em>CC BY 4.0</em><em>)</em></p>

Tunel objevený pod chrámem Usira a Eset v Taposiris Magna. (foto: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, CC BY 4.0)


Reklama

Taposiris Magna je starověké město, které na pobřeží Středozemního moře založil Ptolemaios II. zvaný Filadelfos z dynastie Ptolemaiovců mezi lety 280 a 270 před naším letopočtem. Jeho jméno znamená „Velká hrobka Usira“ a vztahuje se k velkému chrámu boha plodnosti, úrody a také podsvětí Usira, a jeho ženy, bohyně Eset.

Mezinárodnímu týmu odborníků, který vedla dominikánská archeoložka Kathleen Martínezová, se v tomto městě podařilo objevit velký starověký tunel, který se nachází pod zmíněným chrámem. Tunel o délce 1 305 metrů ve starověku vedl vodu pro tisíce zdejších obyvatel. Jeho výška činí přibližně dva metry a nachází se asi 20 metrů pod zemí.

Replika řeckého tunelu

Tunel archeology velmi překvapil. „Jde o věrnou repliku řeckého tunelu Eupalinos, který se nachází na ostrově Samos ve východním Egejském moři. Ten měl stejný účel, vedl vodu,vysvětluje archeoložka Martínezová. Vědci přitom tunel Eupalinos považují za jeden z nejvýznamnějších inženýrských úspěchů celé antiky.

Nalezené hlavy z alabastru. (foto: Egyptian Ministry of Tourism and AntiquitiesCC BY 4.0)

Archeologie chrámového komplexu ve městě Taposiris Magna je velmi složitá. Části komplexu jsou zatopené Středozemním mořem. Komplex byl historii zasažen řadou zemětřesení, která nejednou způsobila velké škody. Objevený tunel pochází z doby vlády dynastie Ptolemaiovců (304 př. n. l. až 30 n. l.), kdy ve městě žilo přibližně 15 až 20 tisíc lidí.

TIP: Archeologové objevili v chrámu mocné egyptské královny skládku odpadu

V tunelu byly rovněž nalezeny dvě hlavy z alabastru, mince a pozůstatky soch egyptských božstev. Pokud jde o alabastrové hlavy, není zatím úplně jasné, koho mají znázorňovat. Podle Martinezové jedna z nich pravděpodobně představuje blíže neupřesněného krále, druhá jinou vysoce postavenou osobu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907