Archeologové objevili v Egyptě rozsáhlý starověký tunel pod chrámem v Taposiris Magna

Pod velkým chrámem Usira a Eset v Taposiris Magna na břehu Středozemního moře vedl inženýrsky pozoruhodný vodovodní tunel

11.11.2022 - Stanislav MihulkaTaposiris Magna je starověké město, které na pobřeží Středozemního moře založil Ptolemaios II. zvaný Filadelfos z dynastie Ptolemaiovců mezi lety 280 a 270 před naším letopočtem. Jeho jméno znamená „Velká hrobka Usira“ a vztahuje se k velkému chrámu boha plodnosti, úrody a také podsvětí Usira, a jeho ženy, bohyně Eset.

Mezinárodnímu týmu odborníků, který vedla dominikánská archeoložka Kathleen Martínezová, se v tomto městě podařilo objevit velký starověký tunel, který se nachází pod zmíněným chrámem. Tunel o délce 1 305 metrů ve starověku vedl vodu pro tisíce zdejších obyvatel. Jeho výška činí přibližně dva metry a nachází se asi 20 metrů pod zemí.

Replika řeckého tunelu

Tunel archeology velmi překvapil. „Jde o věrnou repliku řeckého tunelu Eupalinos, který se nachází na ostrově Samos ve východním Egejském moři. Ten měl stejný účel, vedl vodu,vysvětluje archeoložka Martínezová. Vědci přitom tunel Eupalinos považují za jeden z nejvýznamnějších inženýrských úspěchů celé antiky.

Nalezené hlavy z alabastru. (foto: Egyptian Ministry of Tourism and AntiquitiesCC BY 4.0)

Archeologie chrámového komplexu ve městě Taposiris Magna je velmi složitá. Části komplexu jsou zatopené Středozemním mořem. Komplex byl historii zasažen řadou zemětřesení, která nejednou způsobila velké škody. Objevený tunel pochází z doby vlády dynastie Ptolemaiovců (304 př. n. l. až 30 n. l.), kdy ve městě žilo přibližně 15 až 20 tisíc lidí.

TIP: Archeologové objevili v chrámu mocné egyptské královny skládku odpadu

V tunelu byly rovněž nalezeny dvě hlavy z alabastru, mince a pozůstatky soch egyptských božstev. Pokud jde o alabastrové hlavy, není zatím úplně jasné, koho mají znázorňovat. Podle Martinezové jedna z nich pravděpodobně představuje blíže neupřesněného krále, druhá jinou vysoce postavenou osobu.


Další články v sekci