Archeologové potvrzují: Císař Terakotové armády pátral po nesmrtelnosti

29.12.2017 - Stanislav Mihulka

Čínští odborníci objevili důkazy, že první čínský císař velmi toužil po věčném životě

Terakotová armáda - Terakotová armáda v mauzoleu prvního císaře dynastie Čchin
Terakotová armáda - Terakotová armáda v mauzoleu prvního císaře dynastie Čchin

Reklama

První císař sjednocené Číny Čchin Š'-chuang-ti učinil mnoho velkých i ukrutných činů. Nově objevené historické dokumenty staré 2 200 let dokládají, že ve snaze o věčný život oficiálně nařídil, aby jeho poddaní pátrali po elixíru nesmrtelnosti.

Čínští archeologové prostudovali prastaré kaligrafické texty, které byly objeveny v roce 2002 na velkém množství bambusových a dřevěných proužků uvnitř zaniklé studny v čínské provincii Chu-nan. Na několika z nich objevili důkazy o tom, že císařovi poddaní skutečně pátrali po látkách či předmětech, které by císaři zajistily nesmrtelnost.

TIP: Potvrzení legendy: Velká potopa z čínských mýtů se doopravdy odehrála

Z historie víme, že se to císaři nepodařilo. Zemřel v roce 210 před naším letopočtem, ve věku 47 nebo 48 let. Ještě před svou smrtí se snažil zajistit si důstojnou existenci po smrti a nechal postavit legendární Terakotovou armádu, kterou tvoří 8 tisíc keramických vojáků a koní. 

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Ingo.staudacher / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907