Jednou z nejnavštěvovanějších oblastí arizonského Grand Canyonu jsou vodopády Havasu, které se nacházejí necelý kilometr od městečka Supai
Pokud k vodopádům Havasu člověk přichází od rovněž velmi scénických vodopádů Navajo, uslyší zvuk burácející vody určitě půl kilometru před cílem. Na místě se pak příchozímu otevře pohled na přírodní bazének, do níž z výšky 37 metrů padá vodní proud. Nádrž má díky vysokému obsahu minerálů nádhernou azurovou barvu. Obsah minerálních látek, které se na hraně vodopádu neustále usazují, je rovněž příčinou neustálých změn, které mění charakter vodopádu.
TIP: Přísně tajné svatyně: Velký a ohrožený Grand Canyon
Dříve se vodní chvost často rozdělil na dva proudy, ale na začátku 90. let 20. století postihly region rozsáhlé záplavy a hrana vodopádu byla poničena. Obdobně postihly záplavy i soustavu navazujících přírodních bazénků. Z toho důvodu nechala správa parku vybudovat malou přehradu, která má v budoucnosti přírodním pohromám zabránit. Stálý tok umožní zachování i obnovu místa, které stále vypadá jako zhmotněná fantazie.
časopis Příroda
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)