Astronomové pozorovali roztržení hvězdy supermasivní černou dírou

23.03.2017 - Stanislav Mihulka

Jaké to je, když černá díra rozerve hvězdu a její pozůstatky krouží kolem gravitační propasti?

Srážka proudů hvězdných trosek -<p>Pozůstatky hvězdy se u supermasivní černé díry srážejí za vzniku dramatických záblesků</p>
Srážka proudů hvězdných trosek -

Pozůstatky hvězdy se u supermasivní černé díry srážejí za vzniku dramatických záblesků


Reklama

Astronomům NASA se povedlo pozorovat roztržení hvězdy supermasivní černou dírou a následné vytvoření úchvatné spirály z pozůstatků hvězdy. Během události, označované jako ASASSN-14li, se hvězda podobná Slunci dostala příliš blízko k černé díře o hmotnosti 3 miliony Sluncí.

Slapové roztržení hvězdy

Černá díra následně hvězdu vzdálenou přibližně 290 milionů světelných let od Země rozervala mechanismem tzv. slapového roztržení (TDE, anglicky Tidal Disruption Event). Během této události černá díra vyrve materiál hvězdy, který pak krouží kolem černé díry v akrečním disku, rozžhaví se na extrémní teploty, září rentgenovým zářením, a pak skončí za horizontem událostí.

TIP: Co se stane, když se hvězda příliš přiblíží k černé díře?

Badatele mátly pozorované záblesky viditelného a ultrafialového záření. Nová pozorování teleskopů na Havaji, v Chile a americké vesmírné observatoře Swift, ale ukazují, že záblesky pocházejí ze srážky hvězdných trosek kroužících ve „spirále smrti“, s jinou částí této spirály.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT, The Astrophysical Journal Letters

  • Zdroj fotografií: NASA’s Goddard Space Flight Center

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907