Astronomové pozorovali roztržení hvězdy supermasivní černou dírou

23.03.2017 - Stanislav Mihulka

Jaké to je, když černá díra rozerve hvězdu a její pozůstatky krouží kolem gravitační propasti?

Srážka proudů hvězdných trosek -<p>Pozůstatky hvězdy se u supermasivní černé díry srážejí za vzniku dramatických záblesků</p>
Srážka proudů hvězdných trosek -

Pozůstatky hvězdy se u supermasivní černé díry srážejí za vzniku dramatických záblesků


Reklama

Astronomům NASA se povedlo pozorovat roztržení hvězdy supermasivní černou dírou a následné vytvoření úchvatné spirály z pozůstatků hvězdy. Během události, označované jako ASASSN-14li, se hvězda podobná Slunci dostala příliš blízko k černé díře o hmotnosti 3 miliony Sluncí.

Slapové roztržení hvězdy

Černá díra následně hvězdu vzdálenou přibližně 290 milionů světelných let od Země rozervala mechanismem tzv. slapového roztržení (TDE, anglicky Tidal Disruption Event). Během této události černá díra vyrve materiál hvězdy, který pak krouží kolem černé díry v akrečním disku, rozžhaví se na extrémní teploty, září rentgenovým zářením, a pak skončí za horizontem událostí.

TIP: Co se stane, když se hvězda příliš přiblíží k černé díře?

Badatele mátly pozorované záblesky viditelného a ultrafialového záření. Nová pozorování teleskopů na Havaji, v Chile a americké vesmírné observatoře Swift, ale ukazují, že záblesky pocházejí ze srážky hvězdných trosek kroužících ve „spirále smrti“, s jinou částí této spirály.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT, The Astrophysical Journal Letters

  • Zdroj fotografií: NASA’s Goddard Space Flight Center

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907