Roboéra za dveřmi: Silnice ovládnou autonomní auta, chodníky robotičtí chodci

04.06.2016 - Stanislav Mihulka

Ve Stanfordu usilovně vyvíjejí roboty, kteří s námi budou sdílet chodníky, podchody a pěší zóny


Reklama

Právě nadchází éra autonomních automobilů. Ještě jsme si na to ani nestačili zvyknout a inženýři ze Stanfordu už pracují na něčem ještě náročnějším. Hodlají vypustit autonomní roboty mezi chodce.

Jejich Jackrabbot zatím není zrovna krasavec. Připomíná křížence droida BB-8 z Hvězdných válek s neúnavným robotickým popelářem VALL-I. Je v něm ale víc, než by se zdálo.

Navrhli ho tak, aby se od ostatních chodců učil, jak se pohybovat po ulici a přitom nevrážet do lidí ani jim nelézt do cesty.

TIP: Budoucnost se blíží: Evropou projely kolony autonomních kamionů

Na první pohled to vypadá jednoduše, vývojářům ze Stanfordu ale autonomní chodci dávají pořádně zabrat. Automobily prý jezdí víceméně rovně a spořádaně, kdežto chodci dělají na chodníku hrozné věci. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že za čas budeme potkávat nejen autonomní vozidla, ale i chodce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Stanford University

  • Zdroj fotografií: Stanford University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907