Vyškrábat se na strmou stometrovou stěnu bez lana a dalších pomůcek je pro většinu smrtelníků nepředstavitelné. Sólolezec Austin Howell to zvládl i bez oblečení
Horolezci musí být v nejlepším slova smyslu tak trochu blázni. I mezi nimi ale pochopitelně existují výjimky – naprostí šílenci. Možná právě do této skupiny patří i devětadvacetiletý sólolezec Austin Howell z Atlanty. Jinak by se nejspíš nepustil úplně nahý (až na elegantní čapku) do výstupu na stometrovou stěnu Shortoff Mountain. A nešlo o žádný snadný výstup pro začátečníky. Stěně Shortoff Mountain se mezi lezci přezdívá „Dopey Duck“ a co do obtížnosti je hodnocena číslem 5,9, což značí neobyčejně těžké lezení vyžadující velmi dobré schopnosti a výbornou trénovanost.
A co Austina k jeho extravagantnímu podniku vedlo? Smysl pro humor! „Někdy mám pocit, že lidi berou lezení moc vážně. Chtěl jsem udělat něco bláznivého,“ okomentoval svůj počin lezecký naturista.
Vimeo, epictv.com
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)