Bioinženýři postavili rejnoky kyborgy s buňkami potkaního srdce

11.07.2016 - Stanislav Mihulka

Rejnočí kyborg nevypadá jako terminátor. Nemá k němu ale zase tak daleko


Reklama

Kovová kostra potažená syntetickou tkání. To je návod na legendárního kyborga z blízké budoucnosti, terminátora T-800.

Bioinženýři teď postavili jeho mnohem jednodušší a menší variantu, která připomíná zmenšeného rejnoka. Nový měkký robot váží pouhých 10 gramů a měří 16 milimetrů, nějak se ale začít musí.

Rejnočí kyborg má vnitřní kostru ze zlata, kterou obaluje umělá tkáň z polymeru a asi 200 tisíc kardiomyocytů, buněk ze srdeční tkáně potkana.

TIP: V MIT tisknou roboty, kteří odejdou ze 3D tiskárny po svých

Kardiomyocyty zajišťují maličkému kyborgovi pohyb. Jsou geneticky upravené tak, aby je bylo možné ovládat světlem. Co asi uvidíme v laboratořích příště?

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science

  • Zdroj fotografií: Karaghen Hudson & Michael RosnachDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907