Chytrá bionická ruka s kamerou uchopí vybrané objekty jako živá

08.05.2017 - Stanislav Mihulka

Lidé po úrazu se nebudou muset spoléhat jen na obyčejné protézy. Pomáhat jim budou bionické ruce s kamerou a umělou inteligencí

Ruka s kamerou -<p>Prototyp bionické ruky, vybavené digitální kamerou</p>
Ruka s kamerou -

Prototyp bionické ruky, vybavené digitální kamerou


Reklama

Protézy rukou se za posledních 100 let změnily poměrně málo. Mají sice mnohem lepší design a jsou z lepších materiálů, fungují ale vlastně stále stejně. Podle biomedicínských inženýrů z Univerzity v Newcastlu je načase to změnit.

Podařilo se jim vyvinout bionickou ruku, vybavenou levnou digitální kamerou. Kamera má sloužit k rozpoznání objektu, který má ruka uchopit. Díky tomu ruka vyvine odpovídající sílu i nastavení úchopu.

TIP: LUKE arm: Na trh vstupuje bionická ruka nové generace od zbrojařů DARPA

Bionická ruka s kamerou je vybavená umělou inteligencí, kterou je nejprve nutné vytrénovat strojovým učením. Inženýři ruce s kamerou ukazovali vždy 72 snímků pořízených ze všech stran, vždy po 5 úhlových stupních (tj. dohromady 360 stupňů), pro více než 500 běžných předmětů, které lze uchopit rukou.

  • Zdroj textu:

    Newcastle University

  • Zdroj fotografií: Newcastle University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907