Chytrá bionická ruka s kamerou uchopí vybrané objekty jako živá

08.05.2017 - Stanislav Mihulka

Lidé po úrazu se nebudou muset spoléhat jen na obyčejné protézy. Pomáhat jim budou bionické ruce s kamerou a umělou inteligencí

Ruka s kamerou -<p>Prototyp bionické ruky, vybavené digitální kamerou</p>
Ruka s kamerou -

Prototyp bionické ruky, vybavené digitální kamerou


Reklama

Protézy rukou se za posledních 100 let změnily poměrně málo. Mají sice mnohem lepší design a jsou z lepších materiálů, fungují ale vlastně stále stejně. Podle biomedicínských inženýrů z Univerzity v Newcastlu je načase to změnit.

Podařilo se jim vyvinout bionickou ruku, vybavenou levnou digitální kamerou. Kamera má sloužit k rozpoznání objektu, který má ruka uchopit. Díky tomu ruka vyvine odpovídající sílu i nastavení úchopu.

TIP: LUKE arm: Na trh vstupuje bionická ruka nové generace od zbrojařů DARPA

Bionická ruka s kamerou je vybavená umělou inteligencí, kterou je nejprve nutné vytrénovat strojovým učením. Inženýři ruce s kamerou ukazovali vždy 72 snímků pořízených ze všech stran, vždy po 5 úhlových stupních (tj. dohromady 360 stupňů), pro více než 500 běžných předmětů, které lze uchopit rukou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Newcastle University

  • Zdroj fotografií: Newcastle University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907