Bitva u Kurska ve vzpomínkách účastníků (1): Rytířský kříž Franze Staudeggera

Epického střetu u Kurska se na obou stranách zúčastnily statisíce vojáků, kterým válečný osud připravil ty nejtvrdší zkoušky. Mnozí v nich obstáli a zařadili se tak mezi hrdiny, jejichž příběhy fascinují dodnes

26.07.2020 - Miroslav Mašek



Mezi tankisty třetí říše se u Kurska vyznamenal SS-Unterscharführer Franz Staudegger (1923–1991), rakouský příslušník 1. tankové divize SS Leibstandarte SS Adolf Hitler. Hned na začátku bitvy vyřadil dva T-34, a to poměrně kuriózním způsobem.

Zabiják čtyřiatřicítek

V noci 5. července 1943 narazil na sovětský obrněnec s velitelem kouřícím v otevřené věžičce. Rakušan se rychle zorientoval a vhodil dovnitř granát. Poté ve tmě spatřil další tank, jehož osádka otevřela poklopy, aby zjistila zdroj hluku. Druhý granát její osud rychle zpečetil. O tři dny později se Leibstandarte dostala do choulostivé situace, neboť na její pozice u Psjolknoje zaútočilo asi 60 strojů T-34 z 10. tankového sboru.

Rudoarmějci se snažili dostat do týla 1. tankového pluku SS, a pokud by se jim to podařilo, celému útvaru hrozilo zničení. Jádro divize bojovalo dále na západ a v prostoru protiútoku se nacházely jen dva poškozené tigery pod velením Franze Staudeggera a Rolfa Schampa, které mechanici právě opravovali v nedalekém Tětěrevině.

Sám proti rudým

Na poslední chvíli se obě šelmy podařilo zprovoznit a Staudeggerův stroj krytý druhým tigerem vyrazil vstříc nepříteli, jenž mezitím prorazil pozicemi německé pěchoty. Střelec Heinz Buchner bleskově zničil první tři tanky a po chvíli další dva. Staudegger zaujal výhodné postavení a pálil na jeden T-34 za druhým. Když se 17 z nich proměnilo v hořící vraky, došla protipancéřová munice. Velitel přikázal nabíjet tříštivé náboje a s jejich pomocí tiger vyřadil dalších pět obrněnců. Sověti raději ustoupili.

TIP: Pancéřová pěst třetí říše: Těžké tanky na východní frontě

Staudegger tak zcela sám dokázal zastavit protiútok, přičemž kromě 88mm kanonu musel děkovat i silnému pancíři – sovětští střelci zasáhli tiger celkem 67krát. Za ojedinělý výkon obdržel Staudegger Rytířský kříž – jako vůbec první voják v kurské bitvě a první velitel PzKpfw VI z řad Waffen-SS. Zbývající členové osádky byli dekorováni Železnými kříži. Válku esesman zakončil coby příslušník 101. praporu těžkých tanků SS, s nímž bojoval v Normandii pod velením slavného esa Michaela Wittmanna. V prosinci 1944 se Staudegger ještě zúčastnil neúspěšné ofenzivy v Ardenách.


Další články v sekci