Bitva u Kurska ve vzpomínkách účastníků (6): Savelij Černyšov, hrdina od Prochorovky

30.08.2020 - Miroslav Mašek

Epického střetu u Kurska se na obou stranách zúčastnily statisíce vojáků, kterým válečný osud připravil ty nejtvrdší zkoušky. Mnozí v nich obstáli a zařadili se tak mezi hrdiny, jejichž příběhy fascinují dodnes

<p>Černyšov se opakovaně střetal s německými obrněnci u Prochorovky.</p>

Černyšov se opakovaně střetal s německými obrněnci u Prochorovky.


Reklama

Pro Savelije Iljiče Černyšova (1919–?) znamenala bitva u Kurska návrat domů, neboť pocházel z Rylského rajonu ležícího v Kurské oblasti. Jako mladík hltal knihy a filmy o občanské válce a zhlédl se v Čapajevovi, Vorošilovovi a Buďonném. Jejich příběhy přispěly k Savelijovu rozhodnutí vstoupit do armády. V roce 1939 absolvoval Moskevskou dělostřeleckou školu, načež ho nadřízení přidělili ke 183. střelecké divizi. Poprvé zasáhl do bojů v červenci 1941, následujícího roku byl jmenován velitelem 3. praporu 623. dělostřeleckého pluku, s nímž absolvoval řadu bitev.

Kanonýr od Prochorovky

U Kurska se Černyšovovy baterie 76mm děl  opakovaně střetly s německými obrněnci. Nejživější vzpomínky si Savelij uchoval na střet u Prochorovky z 12. července 1943: „Měli jsme držet pozice, bojovat do posledního dechu a nedovolit Němcům obsadit vesnici. Nechal jsem rozmístit kanony za železničním náspem na levém křídle. Kolem 8.30 se objevil nepřítel a brzo celé pole pokrývaly tanky. Jely přímo na nás.

Zahájili jsme palbu na spodní část korby nebo příklopy. Když střelec umístil záměrný kříž přesně, střela nemohla minout – nemusel dělat opravu vlevo ani vpravo. Děla dokázala vypálit pětadvacetkrát za minutu a naštěstí měla zaměřovač i pro přímou střelbu, díky čemuž jsme mohli pálit proti tankům.“

Operace bez narkózy

V závěrečné fázi konfliktu bojoval Černyšov na území Polska, Československa i Německa. V červenci 1944 zasáhl jeho stanoviště granát a střepina trefila kapitána do hlavy. Přežil, ale nemohl mluvit ani hýbat pravou polovinou těla. V polní nemocnici mu kus oceli z lebky vyoperovali bez umrtvení – buď kvůli nedostatku anestetik, nebo kvůli obavám, že by se z narkózy neprobudil.

Černyšov byl dekorován dvacítkou vyznamenání včetně dvou Řádů Rudého praporu, třemi Řády Vlastenecké války, Řádem Rudé hvězdy nebo Řádem Alexandra Něvského. Roku 1945 mu Edvard Beneš udělil Dukelskou pamětní medaili. Zkušený dělostřelec zůstal v armádě do roku 1957 a do výslužby odcházel coby podplukovník. Pracoval ve školství jako učitel civilní obrany a mnoho let vykonával funkci asistenta prvního místopředsedy výkonného výboru Kurské oblasti. Podle dostupných informací žije v Kursku dodnes.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907