Blízké setkání dvou galaxií po sobě zanechalo téměř nahou černou díru

10.11.2016 - Stanislav Mihulka

Před miliony let došlo ke střetnu vzdálených galaxií, menší z nich přišla téměř o všechny hvězdy

Supermasivní černá díra -<p>Jak mohla vzniknout nahá supermasivní černá díra?</p>
Supermasivní černá díra -

Jak mohla vzniknout nahá supermasivní černá díra?


Reklama

Astronomové využili skvělých možností soustavy deseti radioteleskopů Very Long Baseline Array (VLBA) ve městě Socorro, Nové Mexiko a s jejich pomocí zmapovali výsledky střetnutí dvou galaxií. 

Fascinovaně pozorovali roztrhané pozůstatky galaxie, která před časem prošla skrz větší galaxii. Z této menší galaxie zůstala v podstatě jenom supermasivní černá díra, která se vzdaluje od větší galaxie rychlostí větší než 3 200 kilometrů za sekundu.

Zmíněné galaxie jsou součástí kupy galaxií, vzdálené od nás 2 miliardy světelných let. K jejich střetnutí došlo před miliony let, a menší z galaxií přišla prakticky o všechny své hvězdy a mezihvězdný materiál. Zůstala z ní jen supermasivní černá díra a malý pozůstatek galaxie, který má na délku sotva 3 tisíce světelných let. Pro srovnání, Mléčná dráha měří zhruba 100 tisíc světelných let.

TIP: Supermasivní černá díra uvnitř galaxie požírá hvězdy jako na běžícím pásu

Objev otrhané galaxie byl součástí programu detekce supermasivních černých děr, které se nenacházejí v centru galaxií. James Condon z National Radio Astronomy Observatory a jeho kolegové hledali supermasivní černé díry, které obíhají kolem větší supermasivní černé díry a v budoucnu s nimi splynou. Namísto toho objevili supermasivní černou díru, která letí směrem pryč od větší galaxie a zanechává za sebou kouřovou stopu z hvězdných trosek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    National Radio Astronomy Observatory

  • Zdroj fotografií: Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907