Box, žonglování nebo sborový zpěv: Čeští senioři se umí odvázat

04.07.2018 - Kateřina Helán Vašků

Scházejí se dvakrát týdně a do boxovacích pytlů buší hlava nehlava. Pár let už sice pobírají důchod, ale ránu byste od nich dostat nechtěli. Jiní senioři se věnují třeba žonglování nebo sborovému zpěvu

<p>Účastníci seniorského kurzu si boxování pochvalují: Fyzicky se unaví, vyčistí si hlavu a ještě jsou v dobrém kolektivu.</p>

Účastníci seniorského kurzu si boxování pochvalují: Fyzicky se unaví, vyčistí si hlavu a ještě jsou v dobrém kolektivu.


Reklama

Česká společnost nezadržitelně stárne. Už dnes je v republice 1,5 milionu lidí starších 65 let. Nicméně časům, kdy celý den seděli doma a maximálně si zašli na nákup, v mnoha případech odzvonilo. Podle průzkumů vede aktivní život většina českých seniorů a situace se dál zlepšuje. Zejména ve velkých městech totiž přibývá možností, jak mohou dříve narození trávit čas. Na stará kolena se tak mnozí z nich věnují boxu, učí se cizí jazyky, žonglují nebo jezdí po hudebních festivalech s pěveckým sborem. 

Kondička i adrenalin 

Ačkoliv seniorským amatérským boxerům už dávno není dvacet ani čtyřicet, mnohdy mají víc elánu než jejich děti. „Vůbec jsem si nemyslela, že bych něco takového mohla někdy dělat,“ vysvětluje důchodkyně Helena Černíková, která se nedávno začala věnovat boxu. Docházení seniorů do kolektivu představuje podle ní nejlepší recept, jak se ve stáří vyhnout nespokojenosti. 

„Musím říct, že když jsem odešla do důchodu, přestala jsem se smát. A tady jsem znova začala,“ vysvětluje jiná účastnice boxerského kurzu, Jana Nováková. Do tělocvičny se chodí unavit a vyčistit si hlavu už pátým rokem: „Manželovi se to nejdřív moc nelíbilo. Vždycky, když jsem měla jít na box, tak si jen povzdechl. Teď už je ale rád, protože se sportem zklidním a doma jsem pak jako beránek.“

Tomáš Hrdina má 72 let a trápí ho artróza. Přesto je ve formě, v jaké už dlouho nebyl. Jako přínosy nového koníčku vyjmenovává: „Určitě kondička. Když jsem pak na lyžích, vůbec mě nebolí nohy. Dýchání perfektní. Adrenalin, čistá hlava.“ 

Žonglérské překvapení 

Jaroslava Dvořáková zas celý život cvičí jógu. Nedávno se však doslechla, že se v Holešovicích otevírá kurz žonglování. Přihlásila se a během první lekce se pro cirkusové umění nadchla natolik, že si tři míčky rovnou odnesla domů, aby měla s čím trénovat. Na lekce vedené profesionálním učitelem dochází pravidelně. 

Žonglování je samozřejmě velmi náročné na koordinaci těla a koncentraci. Nasazení důchodců ovšem překvapilo i vedoucího lekcí akrobata Daniela Komarova, člena legendárního souboru La Putyka: „Dva lidé mi na konci hodiny žonglovali s třemi míčky, tak jsem si říkal, co s nimi budu dělat dál – protože to měl být původně vrchol kurzu.“ 

Senioři na festivalech 

Důchodců pochopitelně každoročně přibývá a do roku 2050 jich bude o milion víc než dnes. Vyššího věku se kromě toho zřejmě dožijí v mnohem lepší fyzické i psychické kondici než jejich současníci.

S penzí přichází spousta volného času a podle odborníků je dobré si smysluplnou náplň rozmyslet dopředu. „Není nic horšího, než když vás důchod překvapí – a vy se jednou probudíte, na stole máte kytky od kolegů z práce a nevíte, co s tím dnem dělat. Nejhorší potom je zapadnout do stereotypu: chodit na nákup a maximálně si přes plot něco říct se sousedkou,“ uvádí Jiří Hrabě, ředitel občanského sdružení Elpida.

TIP: Na věku nesejde: I v devadesáti jí to jde se skalpelem jako za mlada

Právě zmíněná společnost povzbuzuje důchodce, aby neseděli doma, ale žili aktivně. Kromě žonglování pro ně pořádá třeba i počítačové nebo jazykové kurzy a velký úspěch slaví také jejich pěvecký sbor. „Máme sbor, který zpívá s mladými hudebníky. A když potom vystoupí na akci typu Colours of Ostrava, vůbec se nemusíte ptát, jací ti senioři jsou. Zkrátka mají chuť do života a chtějí začínat i s věcmi, které nikdy předtím nedělali,“ uzavírá Jiří Hrabě. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907