Branky, body, hodiny: Pět nekonečných sportovních klání

05.01.2022 - Vilém Koubek

Cesta k titulu bývá obvykle velmi náročná. Výjimečně se však může změnit v extrémní vytrvalostní souboj, kdy se zápolení nepočítá na minuty, ale na hodiny, dny, a někdy dokonce i měsíce

<h3>Uvězněni remízou</h3><p><strong>baseball</strong> | <strong>kdy:</strong> 1981 | <strong>délka zápasu:</strong> 8 hodin a 25 minut</p><p>Nejdelší zápas v historii baseballu začal ironicky s půlhodinovým zpožděním. Když pak proti sobě o půl deváté večer stanuly tým Pawtucket Red Sox a Rochester Red Wings, žádný z hráčů netušil, jak zničující bitva je čeká. Vyrovnané skóre se drželo ještě dlouho po uplynutí klasické herní doby – k přerušení střetnutí došlo až kolem čtvrté ranní. Tehdy už se publikum smrsklo na pouhých 19 přihlížejících, kteří pak za svou vytrvalost obdrželi doživotní permanentky. Na hřiště se hráči za stavu 2:2 vrátili téhož dne v jedenáct hodin a o výsledku bylo rozhodnuto 18 minut po prvním nadhozu: Trofej si odnesli borci z Pawtucket Red Sox.<em> (foto: Getty Images)</em></p>

Uvězněni remízou

baseballkdy: 1981 | délka zápasu: 8 hodin a 25 minut

Nejdelší zápas v historii baseballu začal ironicky s půlhodinovým zpožděním. Když pak proti sobě o půl deváté večer stanuly tým Pawtucket Red Sox a Rochester Red Wings, žádný z hráčů netušil, jak zničující bitva je čeká. Vyrovnané skóre se drželo ještě dlouho po uplynutí klasické herní doby – k přerušení střetnutí došlo až kolem čtvrté ranní. Tehdy už se publikum smrsklo na pouhých 19 přihlížejících, kteří pak za svou vytrvalost obdrželi doživotní permanentky. Na hřiště se hráči za stavu 2:2 vrátili téhož dne v jedenáct hodin a o výsledku bylo rozhodnuto 18 minut po prvním nadhozu: Trofej si odnesli borci z Pawtucket Red Sox. (foto: Getty Images)

<h3>Tma rozhodla</h3><p><strong>tenis</strong> | <strong>kdy:</strong> 2010 | <strong>délka:</strong> 11 hodin a 5 minut </p><p>Rekordně dlouhé tenisové utkání pro změnu sehráli Američan John Isner a Francouz Nicolas Mahut. Narazili na sebe v roce 2010 v prvním kole Wimbledonu a jejich zápas začal krátce po šesté hodině večerní. Pár minut po deváté se však musel přerušit pro nedostatek světla, za skóre 2:2 na sety. Druhý den se pokračovalo již brzy odpoledne, ale i tentokrát souboj za stavu 59:59 ukončila tma. Teprve třetí den se Isnerovi podařilo proměnit mečbol. Pátý set tak nakonec trval 8 hodin a 11 minut. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Tma rozhodla

teniskdy: 2010 | délka: 11 hodin a 5 minut

Rekordně dlouhé tenisové utkání pro změnu sehráli Američan John Isner a Francouz Nicolas Mahut. Narazili na sebe v roce 2010 v prvním kole Wimbledonu a jejich zápas začal krátce po šesté hodině večerní. Pár minut po deváté se však musel přerušit pro nedostatek světla, za skóre 2:2 na sety. Druhý den se pokračovalo již brzy odpoledne, ale i tentokrát souboj za stavu 59:59 ukončila tma. Teprve třetí den se Isnerovi podařilo proměnit mečbol. Pátý set tak nakonec trval 8 hodin a 11 minut. (foto: Profimedia)

<h3>Poslední koule</h3><p><strong>snooker</strong> | <strong>kdy:</strong> 1985 | <strong>délka zápasu:</strong> 14 hodin a 50 minut </p><p>Ve finále světového šampionátu ve snookeru se roku 1985 potkali obhajující mistr světa Steve Davis a tehdejší jedenáctý hráč žebříčku Dennis Taylor. Soupeřilo se na 18 vítězných partií a hned prvních osm Taylor prohrál. Pak se ovšem vzchopil a zápas dovedl do vyrovnaného finále, k průběžnému skóre 17:17. Rozhodující výměna trvala 68 minut a na stole už zbývala jen poslední koule. Nakonec ji senzačně umístil právě druhý zmíněný hráč a vedle titulu si odnesl v přepočtu také 5,5 milionu korun.<em> (foto: Profimedia)</em></p>

Poslední koule

snookerkdy: 1985 | délka zápasu: 14 hodin a 50 minut

Ve finále světového šampionátu ve snookeru se roku 1985 potkali obhajující mistr světa Steve Davis a tehdejší jedenáctý hráč žebříčku Dennis Taylor. Soupeřilo se na 18 vítězných partií a hned prvních osm Taylor prohrál. Pak se ovšem vzchopil a zápas dovedl do vyrovnaného finále, k průběžnému skóre 17:17. Rozhodující výměna trvala 68 minut a na stole už zbývala jen poslední koule. Nakonec ji senzačně umístil právě druhý zmíněný hráč a vedle titulu si odnesl v přepočtu také 5,5 milionu korun. (foto: Profimedia)

<h3>Zbývá ještě cesta domů</h3><p><strong>kriket</strong> | <strong>kdy:</strong> 1939 | <strong>délka zápasu:</strong> 43 hodin a 16 minut </p><p>Koncem 19. a začátkem 20. století se testovací kriket – označení získal pro své nároky na výdrž a schopnosti borců – mohl hrát po domluvě bez časového omezení, tedy dokud se nedosáhlo cílového skóre. V roce 1939 se však pravidlo zrušilo, přičemž za změnou stálo utkání týmů Jihoafrické republiky a Velké Británie: Jejich výměna probíhala mezi 3. a 14. březnem a byla tak dlouhá, že z ní museli hostující Britové „vycouvat“, aby stihli odehrát další utkání v Kapském Městě a mohli podle plánu odplout domů. Ačkoliv tedy v zápase mířili k vítězství, kvůli předčasnému odchodu skončil střet remízou. <em>(foto: State Library of New South Wales, CC0)</em></p>

Zbývá ještě cesta domů

kriketkdy: 1939 | délka zápasu: 43 hodin a 16 minut

Koncem 19. a začátkem 20. století se testovací kriket – označení získal pro své nároky na výdrž a schopnosti borců – mohl hrát po domluvě bez časového omezení, tedy dokud se nedosáhlo cílového skóre. V roce 1939 se však pravidlo zrušilo, přičemž za změnou stálo utkání týmů Jihoafrické republiky a Velké Británie: Jejich výměna probíhala mezi 3. a 14. březnem a byla tak dlouhá, že z ní museli hostující Britové „vycouvat“, aby stihli odehrát další utkání v Kapském Městě a mohli podle plánu odplout domů. Ačkoliv tedy v zápase mířili k vítězství, kvůli předčasnému odchodu skončil střet remízou. (foto: State Library of New South Wales, CC0)

<h3>Pět měsíců pekla </h3><p><strong>šachy</strong> | <strong>kdy:</strong> 1984–1985 | <strong>délka zápasu:</strong> pět měsíců</p><p>Ve finále světového šampionátu v šachu proti sobě roku 1984 stanuli dva sovětští velikáni Anatolij Karpov a Garry Kasparov: Vítěz musel jako první ovládnout šest partií, remízy se nepočítaly. Z počátečních deseti střetů si čtyři připsal Karpov a následovala nekonečná šňůra remíz, v níž sice zmíněný hráč získal jediný bod, ale každopádně se ocitl krůček od triumfu. Kasparov se však vzchopil a po 48 zápasech se na protivníka dotáhl v poměru 3:5. Tehdy ovšem prezident Mezinárodní šachové federace utkání zastavil a jako důvod uvedl zdravotní zátěž hráčů, kteří soupeřili již pátý měsíc – mezi 5. zářím 1984 a 8. lednem 1985. Na odvetu došlo téhož roku a z vítězství se nakonec radoval Kasparov. <em>(foto: Wikimedia Commons, Rob Bogaerts (Anefo), CC0 1.0)</em></p>

Pět měsíců pekla

šachykdy: 1984–1985 | délka zápasu: pět měsíců

Ve finále světového šampionátu v šachu proti sobě roku 1984 stanuli dva sovětští velikáni Anatolij Karpov a Garry Kasparov: Vítěz musel jako první ovládnout šest partií, remízy se nepočítaly. Z počátečních deseti střetů si čtyři připsal Karpov a následovala nekonečná šňůra remíz, v níž sice zmíněný hráč získal jediný bod, ale každopádně se ocitl krůček od triumfu. Kasparov se však vzchopil a po 48 zápasech se na protivníka dotáhl v poměru 3:5. Tehdy ovšem prezident Mezinárodní šachové federace utkání zastavil a jako důvod uvedl zdravotní zátěž hráčů, kteří soupeřili již pátý měsíc – mezi 5. zářím 1984 a 8. lednem 1985. Na odvetu došlo téhož roku a z vítězství se nakonec radoval Kasparov. (foto: Wikimedia Commons, Rob Bogaerts (Anefo), CC0 1.0)